Siergiej Ławrow mówi, że Ukrainę czeka los Afganistanu

USA i państwa Zachodu nie pokazały "najmniejszego zainteresowania" zakończeniem wojny na Ukrainie - oświadczył szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w czasie dorocznej konferencji prasowej.

Aktualizacja: 18.01.2024 13:59 Publikacja: 18.01.2024 13:07

Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 694

- Nie chcieli słuchać naszych obaw — mówił o państwach Zachodu Ławrow.

Zamiast tego — jak oskarżał szef MSZ Rosji — Zachód „zmierzał do eskalacji ukraińskiego kryzysu”, co „stworzyło dodatkowe ryzyka strategiczne”.

Rosja przed wybuchem wywołanej przez nią wojny na Ukrainie domagała się gwarancji dotyczących nie tylko tego, że Ukraina nie wejdzie nigdy do NATO, ale też chciała, aby Sojusz wycofał swoje wojska z krajów, które przystąpiły do niego po 1997 roku, a więc także z Polski.

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła niesprowokowaną, pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosyjska taktyczna broń nuklearna ma chronić Aleksandra Łukaszenkę. Czy Polska powinna się jej obawiać?

Siergiej Ławrow wskazuje warunki, jakie muszą być spełnione, by doszło do rozmów pokojowych Rosji z Ukrainą

Teraz Ławrow stwierdził, że Ukrainę czeka „podobny los” jak Afganistan, z którego Amerykanie wycofali się dwa lata temu, po 20 latach wojny z talibami, którzy po wycofaniu się wojsk USA odzyskali władzę w kraju.

- Wszystkie ich (amerykańskie) lekkomyślne przedsięwzięcia militarne — czy któreś z nich przyniosło pozytywny skutek? Czy gdzieś ustanowiono demokrację, któremu służyły? - pytał szef MSZ Rosji.

- Ukrainę czeka podobny los. Polegają na swoich panach, nie są świadomi, że panowie myślą tylko o sobie — mówił Ławrow.

Czytaj więcej

Cudowna broń Władimira Putina jest do niczego. Chiny rozprawiają się z kindżałami

Ławrow mówił też, że Zachód „nie zamierza” przyjąć „konstruktywnego kursu, który wziąłby pod uwagę uprawnione obawy Federacji Rosyjskiej”.

Szef MSZ Rosji mówił też, że „jest jasne, iż Ukraina nie zdecyduje o tym, kiedy podjąć poważne rozmowy z Rosją”, ponieważ zależy to od USA.

Jako warunek rozmów pokojowych Ławrow wskazał odrzucenie przez Ukrainę „antyrosyjskiego rasizmu”, „ideologii nazistowskiej” i „aspiracji do członkostwa w NATO”. - Ale Zachód nie jest zainteresowany żadnymi negocjacjami — dodał szef MSZ Rosji, choć jego żądania oznaczają de facto domaganie się ograniczenia suwerenności Ukrainy, skoro ich warunkiem jest wykluczenie możliwości podjęcia przez Kijów samodzielnej decyzji w sprawie przynależności do sojuszu wojskowego.

Siergiej Ławrow mówi o „oczyszczeniu Rosji” przez wojnę z Ukrainą

Ławrow przekonywał też, że wojna na Ukrainie pomogła w „oczyszczeniu” kraju z tych, którzy nie wspierali działań wojennych.

- Pomogła nam oczyścić się z ludzi, którzy — z tego czy innego powodu — nie czuli związku z Rosją, rosyjską historią i rosyjską kulturą - powiedział szef MSZ Rosji.

- Niektórzy opuścili kraj — inni pozostali i ponownie przemyśleli (swoje stanowisko) - mówił.

- Przeważająca większość naszego społeczeństwa jest zjednoczona i skupiona wokół wspólnej idei — przekonywał szef MSZ Rosji.

Zdaniem Ławrowa wojna na Ukrainie sprawiła, że rosyjskie społeczeństwo jest „zdrowsze”.

- Widzieliśmy przykłady prawdziwego bohaterstwa, poświęcenia demonstrowanego przez bojowników na froncie i ich rodziny, które wykazały się solidarnością - mówił.

Szef MSZ Rosji zarzucił też Zachodowi, że to on dokonuje agresji przeciw Rosji. - Nie możemy dłużej ufać Zachodowi. Zachód chce tylko jednego - żyć kosztem kogoś innego, być mądrzejszy od wszystkich — podsumował.

- Nie chcieli słuchać naszych obaw — mówił o państwach Zachodu Ławrow.

Zamiast tego — jak oskarżał szef MSZ Rosji — Zachód „zmierzał do eskalacji ukraińskiego kryzysu”, co „stworzyło dodatkowe ryzyka strategiczne”.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Hamas chce końca wojny. Izrael nie rewiduje swoich planów ataku na Rafah
Konflikty zbrojne
Dramat frontowo-rodzinny ukraińskiego sierżanta z rosyjskiej armii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin oferuje Zachodowi dialog. Ale stawia warunki
Konflikty zbrojne
Wojsko Izraela kontynuuje atak na Rafah. Przejęto kontrolę nad przejściem granicznym
Konflikty zbrojne
Hamas zgadza się na zawieszenie broni, Izrael nie. Trwają ataki na Rafah