Partnerzy

Badanie: w cieplejszym klimacie temperatury latem rosną szybciej niż zimą

Belgijscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wskazuje, że w cieplejszym klimacie temperatury wzrastają latem szybciej i o więcej stopni niż zimą. W związku z tym – jak oceniają eksperci – w przyszłości prawdopodobnie będziemy doświadczać silniejszych różnic temperatur między tymi porami roku.

„Czarna pszczoła" wróciła do Polski, choć uznawano ją za wymarłą. Jak jej pomóc?

Zadrzechnia fioletowa – największa pszczoła spotykana w Polsce, nazywana także „czarną pszczołą" – w 2002 roku została uznana za gatunek wymarły. Okazało się jednak, że wróciła ona do Polski. Przypominamy, co możemy zrobić, by pomóc tym pożytecznym owadom.

„Król wód” znika z polskich rzek i jezior. Dlaczego szczupaków jest coraz mniej?

Polskie akweny stają coraz cieplejsze. Ze względu na to, niektóre gatunki ryb występujące w naszym kraju, mają coraz większe trudności z przetrwaniem. Jednym z nich jest między innymi szczupak – królewska ryba, będąca celem niemal każdego wędkarza. Złowienie szczupaka niebawem może stać się problematyczne – dane wskazują bowiem, że ryby te znikają z polskich akwenów.

Czeka nas ekstremalne lato? Eksperci zapowiadają „upały i tropikalne noce"

Jak wynika z długoterminowej prognozy IMGW, w Polsce tego lata spodziewać się możemy ekstremalnych fal upałów z temperaturą sięgającą nawet 36 stopni Celsjusza oraz tropikalnych nocy. I choć przewidywania te są jedynie orientacyjne, to należy pamiętać o tym, że miniony kwiecień był już jedenastym miesiącem z rzędu, w którym padł rekord temperatur.

Tysiące ptaków do odstrzału. W taki sposób władze chcą ocalić zagrożony gatunek

Ze względu na rywalizację ze strony większych i bardziej agresywnych ptaków, gwałtownie zmniejsza się populacja jednego z mniejszych gatunków sów. Amerykańska agencja zajmująca się ochroną środowiska znalazła na to sposób – zaproponowała, by odstrzelić tysiące ptaków, które zagrażają innym. Pomysł budzi kontrowersje.

Europa ociepla się 2 razy szybciej niż reszta świata. Złe wieści dla kontynentu

Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) oraz unijnej agencji klimatycznej Copernicus wykazał, że Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Temperatury na naszym kontynencie rosną mniej więcej dwukrotnie szybciej niż wynosi średnia światowa.

Katalonia wprowadzi ograniczenia zużycia wody dla turystów? Władze zabrały głos

Katalonia – hiszpański region, który od dłuższego czasu walczy z suszą – rozważa podjęcie kroków mających na celu poprawę krytycznej sytuacji. Wkrótce racjonowanie wody może dotyczyć już nie tylko mieszkańców regionu, ale i turystów.

Wycinka „zielonych płuc Ziemi” ostro hamuje. Drwalom zostało tylko 6 lat

Według danych agencji badań kosmicznych INPE, w pierwszym kwartale 2024 roku poziom wycinki lasów w Amazonii w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej spadł aż o 40 procent.

El Niño zanika. Eksperci: to cisza przed burzą. „Rekordowy sezon huraganów”

Australijskie Biuro Meteorologiczne ogłosiło koniec zjawiska El Niño, potwierdzając, że w ciągu ostatnich dni temperatura Oceanu Spokojnego znacznie się obniżyła. Co to oznacza dla klimatu na świecie?

Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane

Hasłem przewodnim Dnia Ziemi 2024 jest walka z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Organizatorzy wydarzenia żądają od największych gospodarek świata ograniczenia produkcji plastiku o 60 proc. do 2040 roku.

Bocianie gniazdo usunięto ze słupa energetycznego. PGE wyjaśnia sprawę

W miejscowości Sieniawa w województwie podkarpackim pracownicy pogotowia energetycznego – mimo okresu ochronnego – usunęli ze słupa bocianie gniazdo. Jak twierdzi PGE, nie było ono odpowiednio zabezpieczone, w związku z czym mogło stwarzać zagrożenie.

Grzybowa anomalia w polskich lasach. Eksperci są zaniepokojeni

Większość grzybiarzy jest zdania, że najlepszym momentem na zbiory grzybów jest połowa lata bądź jesień, ale w tym roku sezon zaczął się zaskakująco szybko.

Lodowiec kandydatem w wyborach prezydenckich w Islandii. Spełnia wymogi formalne

Pomysłodawcy nietypowej kampanii wyborczej podkreślają, że lodowiec Snæfellsjökull spełnia wymogi formalne ubiegania się o urząd prezydenta – ma co najmniej 35 lat, posiada obywatelstwo kraju i nie był karany. Lodowiec ma też spore szanse na zdobycie liczby głosów wymaganej do tego, by mógł zostać zgłoszony do udziału w wyborach.

Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie

Brytyjska organizacja pozarządowa Environmental Investigation Agency (EIA) opublikowała raport, w którym ujawnia skalę przemytu gazów chłodniczych do Europy. Choć unijne władze pracują nad ograniczeniem ich stosowania, handel nimi wciąż kwitnie.

Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom

Według danych Monitoringu Ptaków Polski, liczebność gawronów w ciągu ostatnich 15 lat spadła w Polsce o 57 procent. Ten gatunek został uznany za narażony na wyginięcie. Dlaczego ptaki, dotąd często spotykane, znikają z polskich miast?

Ocean „zjada” Francję. Minister ostrzega: woda zabierze domy, hotele i kempingi

Jak oceniają eksperci, skutki zmian klimatycznych są na tyle poważne, że niebawem niektóre obszary przybrzeżne we Francji mogą nie nadawać się do zamieszkania. „Każdego tygodnia znika równowartość boiska do piłki nożnej” – ostrzega Christophe Béchu, francuski minister ds. transformacji ekologicznej.

W Kampinoskim Parku Narodowym odkryto nowe gatunki nietoperzy

Nietoperze w Kampinoskim Parku Narodowym, mimo zagrożeń, z którymi się mierzą, radzą sobie całkiem dobrze. Dowodem na to są badania, które wykazały, że na terenie parku bytuje aż 19 gatunków tych zwierząt. Trzy z nich wcześniej nie były notowane w tym regionie.

Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem

Wiele wskazuje na to, że miniony miesiąc zostanie ogłoszony dziesiątym z rzędu o rekordowo wysokich temperaturach oraz najcieplejszym marcem w historii. Rekordowa temperatura ostatnich dni marca padła również w Polsce.