Eksperci o ACTA

Nie cichnie dyskusja o ACTA. Przeczytaj pełną treść tego kontrowersyjnego dokumentu i zobacz, co powiedzieli o niej prawnicy i inni eksperci

Aktualizacja: 28.01.2012 16:37 Publikacja: 28.01.2012 15:20

O ACTA dyskutują wszyscy

O ACTA dyskutują wszyscy

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski BJ Bartosz Jankowski

Treść ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi można znaleźć na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona udostępniona w języku polskim i angielskim.

Zobacz treść ACTA

 

Eksperci o ACTA

Ograniczenie obrotu towarami podrabianymi i pirackimi jest ze wszech miar słuszne, wątpliwości budzi arsenał środków służących osiągnięciu tego celu – powiedział Maciej Barczewski, doktor, adiunkt Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

Czytaj całość wypowiedzi w tekście:

ACTA to nie tylko Internet

Adwokat, partner w Kancelarii Krüger & Partnerzy Adwokaci i Radcy Prawni, stwierdził natomiast, że "celem ACTA jest walka z piractwem na szeroką skalę, nie zaś z nastolatkami pobierającymi z sieci piosenkę ulubionego zespołu".

Poznaj argumenty adwokata czytając tekst:

ACTA nie taka straszna

Teoretycznie większość instytucji, które przewiduje projektowana umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA), już występuje na gruncie polskiego porządku prawnego zauważa Tymoteusz Barański, ekspert Fundacji Republikańskiej.

Czytaj cały tekst

:

ACTA – powodów do paniki nie ma – są powody do niepokoju

 

Zaniepokojenie treścią ACTA wyraża natomiast Generalny Inspektor Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski w opinii, którą wysłał do resortu administracji i cyfryzacji. Stwierdził on m.in., że "podpisanie i ratyfikacja konwencji ACTA są niebezpieczne dla praw i wolności określonych w konstytucji" .

Przeczytaj tekst:

GIODO: ACTA niebezpieczne dla konstytucyjnych praw i wolności

 

Na koniec przypominamy orzeczenie ETS o filtrowaniu treści w internecie. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie można zmusić dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE. Rozstrzygnięcie to dotyczy bezpośrednio wprowadzenia regulacji ACTA.

 

Zobacz więcej w tekście:

ACTA sprzeczne z orzeczeniem ETS o filtrowaniu treści w internecie

Treść ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi można znaleźć na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona udostępniona w języku polskim i angielskim.

Zobacz treść ACTA

Pozostało 88% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP