W sprawie specustawy mieszkaniowej rozstrzygają władze samorządowe

O szczególnym charakterze uchwały o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, która nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich, świadczy to, że uchwała ta pełni rolę podobną do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Aktualizacja: 10.03.2021 12:03 Publikacja: 10.03.2021 02:00

W sprawie specustawy mieszkaniowej rozstrzygają władze samorządowe

Foto: Adobe Stock

Specustawa mieszkaniowa (ustawa z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowywaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, DzU z 2020 r., poz. 219), inaczej zwana lex deweloper, może znaleźć zastosowanie do budowy lub przebudowy inwestycji mieszkaniowych, dróg publicznych, sieci uzbrojenia terenu i wielu innych inwestycji towarzyszących. O tym, czy, w jakim zakresie oraz na jakim etapie inwestycji specustawa będzie w konkretnym przypadku stosowana, ma prawo zdecydować inwestor. W zależności od decyzji inwestora możliwe jest realizowanie inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy mieszkaniowej i realizacja np. „elementów drogowych" na podstawie zasad ogólnych. Może się też zdarzyć, że inwestor przystąpi do realizacji owych „elementów drogowych" na zasadach ogólnych, a następnie uzna, że celowe jest wykorzystanie specustawy mieszkaniowej na końcowym etapie ich realizacji. Do decyzji inwestora pozostawiono, czy skorzysta ze specustawy mieszkaniowej w odniesieniu do całości czy też tylko do części inwestycji.

Pozostało 91% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt