Administracja podatkowa: potrzebne dobre prawo, nie ogólne klauzule

Dobre przygotowanie merytoryczne pracowników administracji podatkowej przekłada się na lepszą z nimi współpracę, niekiedy w tyle zostają jednak przepisy – mówi Irena Ożóg w rozmowie z Mateuszem Majem była wiceminister finansów, doradca podatkowy, prowadząca ze wspólnikami kancelarię prawnopodatkową.

Publikacja: 23.05.2016 08:03

Administracja podatkowa: potrzebne dobre prawo, nie ogólne klauzule

Foto: 123RF

Rz: Jak pani jako była wiceminister finansów i jednocześnie doradca, który od lat w imieniu podatników często ma do czynienia z urzędami, ocenia administrację podatkową? Czy można powiedzieć, że coś się zmieniło w kontaktach z urzędami?

Dr Irena Ożóg: Oceniając działalność administracji podatkowej, musimy widzieć dwa obszary. Jeden to profesjonalizm pracowników administracji – jak są oni przygotowani merytorycznie do obsługi podatników w sensie znajomości prawa i zasad jego stosowania. Drugi to samo prawo podatkowe. Przez 25 lat nie dorobiliśmy się komfortu stabilizacji prawa podatkowego. Zmienia się ono bez przerwy, co przekłada się na praktykę jego stosowania. Urzędnicy są pracownikami administracji państwowej, którzy muszą to prawo stosować, bez względu na to, co sami o nim myślą.

Pozostało 92% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt