Biały Dom wycofa się z niektórych ceł? Donald Trump zapowiedział ich wprowadzenie na 2 kwietnia

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa prawdopodobnie wycofa się z niektórych ceł, które miały wejść w życie 2 kwietnia - poinformował Bloomberg News oraz „Wall Street Journal”, powołując się na urzędników federalnych.

Publikacja: 24.03.2025 10:32

Donald Trump wycofa się z części ceł

Donald Trump wycofa się z części ceł

Foto: AFP

Donald Trump zapowiedział w lutym, że zamierza nałożyć cła na przemysł samochodowy „w okolicach 25 proc.” a także podobne cła na półprzewodniki i import farmaceutyków, ale później zgodził się opóźnić wejście w życie niektórych taryf celnych, w tym na przemysł motoryzacyjny po naciskach trzech największych amerykańskich producentów samochodów na zwolnienie.

Czytaj więcej

Wojna handlowa nabiera tempa. Trump grozi UE gigantycznymi cłami na wino

Z jakich ceł wycofa się Donald Trump?

Jak poinformował w „Wall Street Journal”, powołując się na urzędnika administracji Trumpa, cła sektorowe prawdopodobnie nie zostaną ogłoszone 2 kwietnia. Urzędnik dodał, że Biały Dom nadal planuje ogłosić wprowadzenie niektórych, wzajemnych ceł, aczkolwiek nie wiadomo jakich. Natomiast Bloomberg News poinformował, że cła sektorowe zostaną wycofane.

Czytaj więcej

Cła już biją w amerykańskie firmy. Nike prognozuje gwałtowny spadek sprzedaży

Prezydent Trump nadal zamierza wprowadzić nowe wzajemne stawki celne 2 kwietnia, poinformował Biały Dom w zeszłym tygodniu, pomimo wcześniejszych komentarzy Sekretarza Skarbu Scotta Bessenta, które wskazywały na możliwe opóźnienie – przypomina agencja Reutera.

Cła na „Dzień Wyzwolenia”

Donald Trump przygotowuje specjalny komunikat na „Dzień Wyzwolenia” czyli na 2 kwietnia, w którym ma ujawnić tak zwane wzajemne cła, które uważa za odwet za cła i inne bariery w handlu zagranicznym. Mają dotyczyć także tradycyjnych sojuszników USA – pisze Bloomberg. Tym razem cła mają być bardziej ukierunkowane – na konkretne kraje i sektory gospodarki.

„2 kwietnia będzie dniem wyzwolenia dla Ameryki. Zostaliśmy oszukani przez wszystkie kraje na świecie, przyjaciół i wrogów” - powiedział Trump w piątek 21 marca w Gabinecie Owalnym. Prezydent dodał, ze cła przyniosą budżetowi USA „dziesiątki miliardów”, podczas gdy jego doradcy twierdzą, ze cła przyniosą budżetowi USA biliony dolarów w ciągu dekady.

Czytaj więcej

Amerykanie wiedzą, kto przegra wojnę handlową między USA a UE

Urzędnicy Trumpa publicznie przyznali w ostatnich dniach, że lista krajów na które zostaną nałożone cła nie jest jeszcze pewna a poza tym cła na przykład na stal, niekoniecznie muszą być kumulatywne, co znacznie osłabiłoby uderzenie cła w te sektory.

To odwrót od pierwotnych planów wprowadzenia globalnego, powszechnego cła o stałej stawce. Teraz Biały Dom stawia na „cała wzajemne”. Nie jest jasne, które kraje Trump uwzględni w swoim nowym i bardziej ukierunkowanym podejściu. Bloomberg, cytując urzędnika Białego Domu, wymienia Unię Europejską, Meksyk, Japonię, Koreę Południową, Kanadę, Indie i Chiny jako nadużywających swojej przewagi w handlu z USA.

„Wprowadzone zostaną wysokie cła, a prezydent osobiście je ogłosi” – powiedziała w czwartek rzeczniczka prasowa Białego Domu Karoline Leavitt.

Handel
Online kupujemy szybciej i coraz więcej, sklepy przegrywają
Handel
Mniej przewozów kontenerów, mniej środków w funduszach
Handel
Czy 27 kwietnia to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Handel
Co dręczy polskiego konsumenta? Jeden czynnik jest najsilniejszy od dwóch lat
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel
Chiny zaprzeczają: Nie toczą się żadne rozmowy z USA w sprawie ceł