Czy ubieramy się o połowę taniej niż przed 15 laty?

Jeśli wierzyć danym GUS, w Polsce ostatni raz odzież i obuwie drożały na początku minionej dekady. Od tego czasu systematycznie tanieją. W skali Europy to ewenement.

Aktualizacja: 27.05.2016 16:52 Publikacja: 26.05.2016 22:00

W kwietniu ceny odzieży i obuwia spadły o 3,9 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ub.r. Ale na przestrzeni minionych piętnastu lat tempo ich spadku dochodziło do 8 proc., nie licząc dwóch miesięcy w 2011 r. Teoretycznie dziś możemy się ubrać o połowę taniej, niż na początku 2002 r., gdy ten systematyczny zjazd cen się rozpoczął.

Tak sugerują zmiany cen w kategorii odzież i obuwie indeksu cen konsumpcyjnych (CPI), podstawowej miary inflacji w Polsce. Alternatywna miara, obliczana również przez GUS, ale według nieco innej, jednakowej dla wszystkich państw UE metodologii – tzw. zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) - daje podobny obraz: ubrania potaniały o połowę. Dla porównania, na Litwie w tym samym czasie ceny odzieży i obuwia, licząc zgodnie z unijną metodologią, spadły o około 32 proc., w Czechach o 27 proc., a na Łotwie o 10 proc. Na Słowacji wzrosły o 13 proc., a na Węgrzech o 19 proc.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Handel
Polacy coraz chętniej kupują używane produkty. Które firmy już to zauważyły?
Handel
Rząd Orbana skarży sieć sklepów. Uważa, że został zniesławiony
Handel
W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy otwarte. Okazja do zaopatrzenia się na majówkę
Handel
Kończy się czas wielkich promocji w sklepach. Specjalne oferty w innych kanałach
Handel
Żabka szuka franczyzobiorców na ukraińskich portalach
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?