Mieszkania dla podwykonawców w Niemczech dają koszty polskiej firmie

Właściciel firmy budowlanej może zaliczyć wydatki na wynajęcie lokali dla podwykonawców do kosztów uzyskania przychodów - wynika z interpretacji podatkowej.

Firmy muszą zainwestować, aby spełnić nowe wymogi BHP. Co z kosztami?

Fiskus akceptuje rozliczenie w kosztach wydatków na dostosowanie miejsc pracy do nowych wymogów BHP.

Od piątku nowe przepisy BHP. Przedsiębiorcy mieli pół roku na ich wdrożenie

Pracodawcy mieli pół roku na dostosowanie się do przepisów znowelizowanego rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Termin mija w piątek 17 maja 2024 roku.

To już ostatnie dni na roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

Tylko do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok.

Pożar na Marywilskiej. Straty w kosztach firm, ale muszą spełnić warunki

Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru centrum handlowego Marywilska 44, które spłonęło w nocy z soboty na niedzielę mogą rozliczyć straty w kosztach uzyskania przychodów. Trzeba spełnić jednak pewne warunki.

NSA wydał ważny wyrok dla ryczałtowców. Chodzi o stawkę podatku i żądanie PKWiU

Gdy przedsiębiorca chce od fiskusa interpretacji, jaką stawkę ryczałtu ma stosować do tego, co robi, to nie można od niego żądać podania PKWiU - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przedsiębiorca na walce ze stresem skorzysta też podatkowo

Wydatki na psychoterapeutę mają związek z działalnością gospodarczą, można je więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - uznała skarbówka.

Skarbówka rzuca kłody firmom oszukanym przez hakerów

Droga do zaliczenia w koszty straty spowodowanej przez cyberprzestępców nie jest łatwa.

Ile ZUS zapłacą firmy w 2025 roku? Są pierwsze wyliczenia

Składki na ZUS osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną w 2025 roku do 1754,74 zł miesięcznie - wynika ze wstępnych wyliczeń eksperta. Obecnie wynoszą 1600,32 zł.

Kiedy KSeF wejdzie w życie? Sejm przyjął ustawę z nowym terminem

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o VAT, która odsuwa w czasie wprowadzenie obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców jeszcze w tym roku. Sejm przyjął ustawę

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. wakacji składkowych - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Urzędnicy szacują, że z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób.

Od bonusu dla pracownika za przeprowadzkę trzeba zapłacić ZUS

Firma musi uwzględnić w podstawie wymiaru należności dla ZUS kwotę dodatku wypłacaną w związku z z przeprowadzką w celu podjęcia zatrudnienia.

Skarbówka ograniczy długość kontroli u podatników

Urzędnicy skarbówki dostali wytyczne, aby kontrole u podatników nie trwały dłużej niż sześć dni.

Będą zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zniknie obowiązek dla przedsiębiorców

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt zmiany przepisów dotyczących Krajowego Rejestru Sądowego i niektórych innych ustaw. Zakłada on zniesienie obowiązku publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) wpisów dokonywanych w KRS.

Składka zdrowotna: zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców

W poniedziałek 20 maja 2024 r. mija termin na przekazanie do ZUS rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. Ten obowiązek mają przedsiębiorcy na skali, liniowym PIT oraz ryczałcie.

Kasowy PIT skomplikuje życie przedsiębiorcom i księgowym

Eksperci, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita" nie mają wątpliwości: kasowa metoda rozliczeń zaproponowana przez rząd jest skomplikowana i ma wiele ograniczeń.

Ostatnie chwile na PIT 2023. Przedsiębiorcy muszą uzupełnić swoje zeznanie

Wtorek 30 kwietnia to ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2023 r. W tym roku po raz pierwszy przedsiębiorcy otrzymali od skarbówki wstępnie wypełnione zeznania. Muszą je jednak uzupełnić.

Kolejna porażka przedsiębiorczych matek przed Sądem Najwyższym

Prowadzący działalność może deklarować wysoką podstawę wymiaru składek, jeśli istnieją ku temu realne przesłanki ekonomiczne, a nie hipotetyczne.