Konwersja wierzytelności na kapitał

Wierzytelności mogą podlegać konwersji na udziały w kapitale zakładowym spółki. Przedmiotem konwersji mogą być także wierzytelność obce, a więc nabyte wcześniej przez wierzyciela od innego podmiotu. W określonych sytuacjach taka konwersja jest alternatywnym sposobem przeniesienia wierzytelności obcych do spółki.

Publikacja: 31.05.2022 23:02

Konwersja wierzytelności na kapitał

Foto: Adobe Stock

Dotyczy to przypadku, gdy spółka nie ma wystarczających środków, aby dokonać zakupu wierzytelność i zapłacić cenę jej sprzedaży. Wierzyciel może wówczas wnieść przysługującą mu wierzytelność do spółki jako wkład niepieniężny (aport). Po tak przeprowadzonej operacji spółka, bez angażowania własnych środków, nabywa wierzytelność. Natomiast dotychczasowy wierzyciel obejmuje udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Finalnie przeniesienie (przelew) wierzytelności następuje bez angażowania środków pieniężnych.

Pozostało 96% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej.

Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt