Aktualizacja: 09.01.2018 20:34 Publikacja: 09.01.2018 20:00
Słowo „atom" będzie w tym roku odmieniane przez wszystkie przypadki. Ministerstwo Energii na styczeń zapowiada konkrety w sprawie nowego harmonogramu inwestycji.
Ministerstwo szuka modelu finansowego. Nie wyklucza emisji obligacji ani włączania kolejnych partnerów do atomowej spółki PGE EJ1 (70 proc. należy do PGE, a po 10 proc. do Tauronu, Enei i KGHM). Mają oni wziąć na siebie projekt wart 80 mld zł. – Nie wykluczamy udziału PKN czy PZU, jeśli będzie zainteresowanie z ich strony – mówią nasi rozmówcy w ME. Przekonują, że prąd z elektrowni jądrowej może być tani, o ile spłatę inwestycji rozłoży się na cały okres jej funkcjonowania, czyli 50–60 lat, a nie na 30 lat. Prawdopodobnie przez cały 2018 trwać będą też prekwalifikacje, które mają wyłonić dostawcę technologii.
120 kilometrów na prądzie? To możliwe i to, mimo że Skoda Kodiaq samochodem elektrycznym, czyli EV nie jest. To hybryda, czyli HEV, ale plug-in, czyli PHEV. Jak się w tym wszystkim połapać? Czym PHEV różni się od HEV i jakie daje to korzyści, na co dzień?
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Dane historyczne wskazują, że październik i IV kwartał są okresami dobrymi dla kryptowalut. Ostatnio tym aktywom znów zaczęły sprzyjać rosnące szanse wyborcze Donalda Trumpa. Wybory mogą być pozytywnym impulsem dla części inwestorów.
Cyfryzacja dotyka każdej sfery działalności człowieka. To proces, który towarzyszy także biznesowi bez względu na branżę i skalę działalności.
O społecznej odpowiedzialności biznesu mówi się coraz więcej. To, co kiedyś było modą, teraz staje się obowiązkiem. Firmy muszą odpowiadać na potrzeby społeczeństwa i środowiska.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Już niedługo, w pierwszej połowie 2025 roku, rozpocznie się druga w historii prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie obejmuje tę funkcję, dbając o ciągłość unijnych prac.
W wyścigu do pierwszej elektrowni wykorzystującej fuzję jądrową liderem byli dotąd Amerykanie. Chińczycy na badania chcą jednak wydawać dwa razy więcej od nich i mogą jako pierwsi dotrzeć do źródła taniej i nieograniczonej energii.
Przygotowania do budowy w Polsce reaktorów SMR wyraźnie utknęły. Administracyjne działania odnośnie decyzji środowiskowych są przekładane, a dotychczasowe wstępne porozumienia kilku dużych firm energetycznych wygasły.
Szwajcarski start-up Deep Atomic zbudował mały reaktor modułowy (SMR), który nadaje się szczególnie dla pochłaniających coraz więcej energii centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję, kopalni kryptowalut czy do obsługi usług chmurowych.
⁃ Jeśli nie przed Zaduszkami, to w następnym tygodniu poznacie państwo nazwisko nowego pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - powiedział premier Donald Tusk. Tym samym premier potwierdził prasowe doniesienia o tym, że Maciej Bando nie będzie dłużej pełnił tej funkcji.
Pierwsze ośmiolecie rządów Donalda Tuska skończyło się niesławnie; ciepła woda w kranie nie jest eliksirem sensu. Jarosław Kaczyński wiedział, że trzeba inaczej: prócz bogoojczyźnianej ględźby i święconej wody potrzebne są jeszcze pokazowe dokonania, które dowiodą, że Polska to „wielki projekt”
Laboratoria w USA i Chinach starają się opracować jak najwydajniejszą technologię fuzji jądrowej, dostarczającej w 100 proc. czystą energię.
Bez odpowiednich rozwiązań ustawowych lista polskich podwykonawców i dostawców tej inwestycji może być listą firm, które zamiast się rozwinąć poniosły straty. Jest jeszcze czas, by temu zapobiec.
Węgiel za 16 lat praktycznie zniknie z mapy polskiej energetyki. Udział węgla kamiennego i brunatnego w łącznej mocy wszystkich elektrowni ma wynieść tylko 4 proc., a wielkość produkcji energii elektrycznej zaledwie 1 proc. To założenia tzw. małej strategii energetycznej, a więc Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas