Według stanu na dziś średnia globalna temperatura 2023 roku przekracza średnią o 0,52 stopnia Celsjusza - podaje europejska służba.
Ponadto, z danych C3S wynika, że globalna temperatura między styczniem a wrześniem była o 1,4 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z epoki przedindustrialnej (z lat 1850-1900) - podaje C3S. Wzrost globalnej średniej temperatury to efekt zmian klimatycznych, które są źródłem nowych rekordów jeśli chodzi o wysokość temperatur.
Rekordowo gorący wrzesień - tak ciepłego nie było od dekad
Wrzesień był najgorętszym wrześniem w historii pomiarów - średnia temperatura była wyższa od średniej dla września w latach 1991-2020 o 0,93 stopnia Celsjusza. Tak ciepłego września nie notowano od 1940 roku (do tego roku sięgają dane w bazie danych ERA5).
Czytaj więcej
Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) są zdania, że trwający wciąż wrzesień będzie prawdopodobnie najcieplejszym wrześniem odkąd w Polsce systematycznie prowadzi się pomiary temperatury.
Naukowcy uważają, że nietypowo wysoka temperatura września to efekt połączenia skutków globalnego ocieplenia i zjawiska pogodowego zwanego jako El Nino, które doprowadza do wzrostu temperatury powierzchni wody we wschodniej i środkowej części Pacyfiku.