Reklama

Korea Północna "przywitała" sekretarza stanu USA rakietami

Korea Północna wystrzeliła pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego (Wschodniego) w dniu, w którym sekretarz stanu, Antony Blinken, przybył z wizytą do Seulu.
Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek rano próbę rakietową z użyciem pocisków balistycznych

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek rano próbę rakietową z użyciem pocisków balistycznych

Foto: AFP

arb

Jak zauważa agencja Reutera były to pierwsze pociski balistyczne wystrzelone przez Koreę Północną w stronę morza od dwóch miesięcy.

Blinken przybył do Seulu na konferencję, której gospodarzem jest prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol. Konferencja jest poświęcona postępom demokracji. 

Korea Północna wystrzeliła pociski, które przeleciały ok. 300 km i spadły do morza

Południowokoreańska armia podała, że pociski przeleciały ok. 300 km po wystrzeleniu ich przez Pjongjang między godziną 23:44 w niedzielę a 0:22 w poniedziałek czasu polskiego (w Korei była to 7:44-8:22 w poniedziałek rano). Pociski zostały wystrzelone ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej.

Czytaj więcej

Satelita szpiegowski Korei Północnej „ożył". Malligyong-1 budzi niepokój USA

Seul potępił próbę rakietową jako „oczywistą prowokację”.

Reklama
Reklama

Z kolei Ministerstwo Obrony Japonii informuje o trzech wystrzelonych pociskach, które pokonały ok. 350 km, osiągając maksymalny pułap 50 km.

Japoński premier Fumio Kishida potępił próbę rakietową Pjongjangu.

Strona japońska podkreśliła, że wystrzelone przez Koreę Północną rakiety spadły poza jej wyłączną strefą ekonomiczną na Morzu Japońskim (Wschodnim).

Poprzednią próbę rakietową z użyciem pocisku balistycznego Korea Północna przeprowadziła 14 stycznia

- Działania Korei Północnej zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu naszego regionu i społeczności międzynarodowej. Są absolutnie nieakceptowalne — oświadczył Kishida, który podkreślił, że przeprowadzona przez Koreę Północną próba rakietowa jest złamaniem rezolucji ONZ.

Korea Południowa ćwiczy obronę swoich zachodnich wysp, które kiedyś ostrzelała Korea Północna

W ostatnich tygodniach Korea Północna przeprowadziła serię ćwiczeń wojskowych z użyciem broni konwencjonalnej, które były osobiście nadzorowane przez Kim Dzong Una. W czasie ćwiczeń z udziałem nowych północnokoreańskich czołgów podstawowych Kim miał nawet osobiście prowadzić czołg.

Reklama
Reklama

W niedzielę południowokoreańska armia zorganizowała ćwiczenia piechoty morskiej, śmigłowców bojowych i sprzętu do przeprowadzania desantu z wody, których celem jest wzmocnienie obrony zachodnich wysp w pobliżu granicy morskiej między Koreami. W 2010 roku Korea Północna ostrzelała te wyspy.

W poniedziałek w Seulu rozpoczyna się konferencja Szczyt dla Demokracji, w której bierze udział m.in. Blinken. Blinken spotka się też w Seulu z szefem MSZ Korei Południowej, Cho Tae-yulem.

Szczyt jest inicjatywą prezydenta USA Joe Bidena a jego celem jest rozmowa na temat tego, jak powstrzymać odchodzenie od demokracji w wielu państwach świata.

Poprzednią próbę rakietową z użyciem pocisku balistycznego Korea Północna przeprowadziła 14 stycznia — wówczas Pjongjang wystrzelił pocisk hipersoniczny pośredniego zasięgu wykorzystujący paliwo stałe.

Miesiąc później Korea Północna wystrzeliła ze wschodniego wybrzeża pociski manewrujące.

Dyplomacja
Donald Trump skłamał mówiąc o Iranie w orędziu o stanie państwa?
Materiał Promocyjny
Nowy luksus zaczyna się od rozmowy. Byliśmy w showroomie EXLANTIX w Warszawie
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Dyplomacja
Donald Tusk o Karolu Nawrockim: Wprowadzili go na pole minowe. Ktoś powie, że to zdrada
Dyplomacja
Co Wołodymyr Zełenski usłyszał od Donalda Trumpa? Nieoficjalne doniesienia, jest reakcja Rosji
Materiał Promocyjny
Arabia Saudyjska. W krainie gościnności
Dyplomacja
Donald Trump zmusi Wielką Brytanię, by się nie zmniejszyła?
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama