USA chcą, aby Jens Stoltenberg pozostał sekretarzem generalnym NATO

Stany Zjednoczone chcą, aby Jens Stoltenberg pozostał jeszcze przez pewien czas na stanowisku sekretarza generalnego NATO - mówi w rozmowie z "The Economist" minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace, który wcześniej zgłaszał gotowość do zastąpienia Stoltenberga.

Publikacja: 22.06.2023 05:03

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 484

Wallace, który sygnalizował, że jest zainteresowany objęciem stanowiska sekretarza generalnego Sojuszu, w rozmowie z "The Economist" mówi, że "to się nie wydarzy".

Kto następcą Jensa Stoltenberga w NATO? Mark Rutte dwa razy odmówił

- USA chcą, aby Stoltenberg został (na tym stanowisku) - tłumaczy brytyjski minister obrony.

"The Economist" pisze, że jeszcze "do niedawna Wallace miał nadzieję, że może zastąpić Stoltenberga jako nowy sekretarz generalny NATO".

Teraz, w rozmowie z brytyjską gazetą, Wallace sugeruje, że Waszyngton "prawdopodobnie szuka kandydata, który obecnie pełni funkcję premiera" (Jens Stoltenberg, przed objęciem funkcji sekretarza generalnego NATO, przez wiele lat był premierem Norwegii).

Czytaj więcej

Ukraina w NATO: Francja bliżej Polski niż Niemiec

"The Economist" sugeruje, że USA chciały, aby nowym sekretarzem generalnym NATO został obecny premier Holandii, Mark Rutte, ale ten miał "dwukrotnie odrzucić taką ofertę".

Stoltenberg deklarował wcześniej, że nie zamierza starać się o przedłużenie swojego mandatu na stanowisku sekretarza generalnego Sojuszu, ale nie wykluczył zupełnie możliwości, w której jego kadencja mogłaby zostać wydłużona.

Stanowisko sekretarza generalnego NATO tradycyjnie zajmuje polityk europejski, ale niepisana zasada mówi, że kandydat taki musi być zaaprobowany przez USA.

Kadencja Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO kończy się we wrześniu 2023 roku.

Czytaj więcej

Kto po Stoltenbergu. Pani sekretarz generalna?

Czy kobieta stanie na czele NATO?

Spekulacje na temat tego, kto może zastąpić Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO trwają od miesięcy.

Media informowały wcześniej, że wiele państw Sojuszu chciałoby, aby po raz pierwszy stanowisko to objęła kobieta. Wśród kandydatek wymieniano premier Estonii, Kaję Kallas i premier Danii, Mette Frederiksen. W przypadku tej pierwszej obawy wzbudzała jednak jastrzębia postawa Estonii wobec Rosji, co budzi obawy w związku z możliwością doprowadzenia do bezpośredniej konfrontacji między Sojuszem a Rosją. W przypadku drugiej problemem miał być fakt, że wydatki Danii na obronność są znacznie niższe niż postulowane przez NATO 2 proc. PKB, a także to, że jej odejście ze stanowiska premiera mogłoby doprowadzić do upadku koalicji rządzącej w Danii.

Na giełdzie nazwisk pojawiała się też szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wspomniany wcześniej Rutte oraz minister finansów i wicepremier Kanady, Chrystia Freeland.

Wallace, który sygnalizował, że jest zainteresowany objęciem stanowiska sekretarza generalnego Sojuszu, w rozmowie z "The Economist" mówi, że "to się nie wydarzy".

Kto następcą Jensa Stoltenberga w NATO? Mark Rutte dwa razy odmówił

Pozostało 92% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Dyplomacja
Uznanie Palestyny za państwo. Szok oraz furia. Izrael wzywa ambasadorów
Dyplomacja
Rosja chce zmieniać granicę na Morzu Bałtyckim. O sprawę spytaliśmy MON
Dyplomacja
Ministerstwo Obrony Rosji proponuje zmianę granicy morskiej kraju. Komentarz Kremla