Odszkodowanie za naruszenie prywatności w internecie

Bezprawne przetwarzanie danych osobowych, stanowi coraz częstszą przyczynę dochodzenia zadośćuczynienia na drodze sądowej. Warunkiem do wystąpienia z takim roszczeniem jest doznanie przez osobę uprawnioną szkody majątkowej lub niemajątkowej.

Publikacja: 22.09.2022 22:00

Odszkodowanie za naruszenie prywatności w internecie

Foto: Adobe Stock

Pod koniec sierpnia pojawiły się doniesienia o pozwaniu jednego z gigantów technologicznych za działania polegające na naruszeniu prywatności użytkowników sieci internet. W Północnym Dystrykcie Kalifornii w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych (USA) miał zostać wniesiony pozew zbiorowy przeciwko firmie Oracle. Zapoczątkowane postępowanie ma być związane z działalnością Oracle polegającą na śledzeniu aktywności w internecie 5 mld użytkowników. Działalność miała przynieść spore profity dzięki handlowaniu pozyskanymi danymi za pośrednictwem platformy Oracle Data Marketplace. Z relacji powodów wynika, że bezprawnie przetwarzane dane osobowe zawierają między innymi: nazwiska, adresy domowe, e-maile, informacje o zakupach oraz lokalizacji fizycznej, dochodach, zainteresowaniach, poglądach politycznych oraz zawierają opis działalności w świecie wirtualnym. Według powodów działanie przypisywane Oracle ma stanowić naruszenie zasad prywatności obowiązujących w stanie Kalifornia, jak również naruszać stanowe prawo o nieuczciwej konkurencji. Powodowie twierdzą również, że praktyki Oracle naruszają federalną ustawę o podsłuchach. Sprawa zapewne znajdzie swój finał dopiero za kilka miesięcy, bądź nawet lat.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać