Były członek RPP: Inflacja na pewno przebije 20 procent

Rząd Prawa i Sprawiedliwości trafił na barierę, którą sobie sam wybudował - powiedział w TVN24 dr Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej. - Mamy pożar w burdelu – dodał ekonomista.

Publikacja: 18.11.2022 10:22

Bogusław Grabowski

Bogusław Grabowski

Foto: tv.rp.pl

Bogusław Grabowski uważa, że Polska jest " w dramatycznej sytuacji w zakresie finansów publicznych". - Mamy pożar w burdelu. To jest jedyne, co można powiedzieć o finansach publicznych teraz- stwierdził Grabowski. Zdaniem byłego członka RPP inflacja w Polsce "na pewno przebije 20 procent".

Bogusław Grabowski, były członek RPP powiedział w TVN24, że "w styczniu tego roku została przyjęta ustawa budżetowa na 2022 rok, która była totalną fikcją". - Ta ustawa zakładała, i tak był ustalony limit wydatków, że średnioroczna inflacja będzie 3,3 procent. To już był skandal, bo wtedy inflacja była powyżej 9 procent, jak przegłosowali w Sejmie tę ustawę – powiedział były członek RPP. Jego zdaniem to spowodowało, że emeryci dostali jedną waloryzację w ciągu roku, a powinni dostać dwie. - Oni dostali trzynastą i czternastą emeryturę, ale zamiast w procesie indeksacyjnym, to przyjęli jako ogromny dar od pana Jarosława Kaczyńskiego i PiS-owskiego rządu. Nikt im łaski nie robił – dodał Grabowski i zwrócił uwagę, że na przykład opiekunowie osób z niepełnosprawnościami "nie dostali tego, co im się należy".

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
PKB Japonii skurczył się w pierwszym kwartale
Dane gospodarcze
Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje
Dane gospodarcze
Amerykańska inflacja już niestraszna inwestorom
Dane gospodarcze
Inflacja w USA nie sprawiła przykrej niespodzianki inwestorom
Dane gospodarcze
Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje