Julita Karaś-Gasparska: Pracownicy kreatywni mogą być spokojni

AI nie zastąpi ludzkiej wrażliwości, umiejętności opiekuńczych, zdolności do podejmowania skomplikowanych decyzji oraz krytycznego myślenia. Osoby wykorzystujące kreatywność w pracy nie muszą się obawiać sztucznej inteligencji.

Publikacja: 16.01.2024 02:00

Julita Karaś-Gasparska: Pracownicy kreatywni mogą być spokojni

Foto: Adobe Stock

Sztuczna inteligencja to ostatnio gorący temat, szeroko omawiany w sferze naukowej, publicystycznej i politycznej. A to z powodu jej wykorzystywania w różnych dziedzinach życia: medycynie, przemyśle, przy analizowaniu zbiorów danych, automatyzacji procesów, zakupach i handlu online, przy planowaniu i inwestowaniu, prognozowaniu trendów czy tworzeniu treści. Nic dziwnego, bo korzystanie z AI w biznesie może dać firmie przewagę na rynku, gdyż m.in. pozwala na gromadzenie i zdecydowanie szybszą niż wykonywana przez człowieka analizę ogromnej ilości danych oraz optymalizację procesów. Sztuczna inteligencja jest postrzegana jako centralny element cyfrowej transformacji społeczeństwa i stała się priorytetem UE.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP