Już po raz 22. „Rzeczpospolita” opublikowała Listę 2000 – zestawienie dużych i średnich firm w naszym kraju. 6 grudnia podczas Forum Restart zorganizowanego wspólnie z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie odbyła się jej prezentacja, podczas której zostały docenione największe firmy w 11 branżach. W tym roku kapituła Listy 2000 przyznała także nagrody w sześciu kategoriach, najbardziej wyróżniającym się firmom z Listy 2000 i ich menedżerom.
Lista 2000 to kompleksowy obraz polskiej gospodarki powstały na podstawie wyników firm, których przychody ze sprzedaży w 2022 roku wyniosły w sumie blisko 3,9 bln zł, czyli o 32,5 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. W sumie spółki te zatrudniają ponad 2,7 mln osób. Można powiedzieć, że publikowana lista jest zwierciadłem polskiego biznesu, przedstawiając dużą liczbę firm obejmującą szereg branż.
Ogólny obraz polskiej gospodarki w roku 2022 był co najmniej dobry. Popandemiczne odbicie, które obserwowaliśmy w roku 2021 (PKB wzrósł wtedy o 6,9 proc.), było kontynuowane – w całym roku 2022 nasza gospodarka urosła o 5,3 proc. W 2023 r. widać jednak wyraźnie, że dynamika stopniowo słabnie. Wysoka inflacja doprowadziła do spadku realnych płac, a w obliczu niepewności politycznej i regulacyjnej oczekiwane ożywienie w inwestycjach nie nastąpiło, co przełożyło się na spadki PKB w dwóch pierwszych kwartałach 2023 roku. Dopiero trzeci kwartał pokazuje lekką poprawę (wzrost o 0,5 proc.) i wciąż nie jest pewne, czy cały rok 2023 polska gospodarka zakończy z plusem,czy minusem przy wskaźniku rocznej dynamiki PKB.
Kondycja firm z Listy 2000 nie jest zła. Rzeczywisty wzrost przychodów firm ujętych w zestawieniu wynosi 8–9 proc. (uwzględniając inflacje). Polski produkt krajowy brutto (PKB) urósł w 2022 r. o 5,3 proc., co oznacza, że elita przedsiębiorstw uwzględniona w Liście 2000 rosła silniej – mówił podczas Forum Restart profesor dr hab. Adam Noga, kierownik Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.
Trochę historii
Ideą opublikowanej po raz pierwszy w 2002 roku przez redakcję „Rzeczpospolitej” Listy Największych Polskich Przedsiębiorstw było pokazanie w miarę pełnego zestawienia istotnych dla gospodarki firm. Nie chodziło nam o czołową elitę, gdyż o niej od 1999 roku informowaliśmy już w Liście 500 największych firm. Zależało nam na pokazaniu średnich przedsiębiorstw, które stanowią ważoną gałąź polskiej gospodarki. Bohaterami tej listy są mniejsze przedsiębiorstwa, w większości nieznane szerszej publiczności. To od ich powodzenia i tworzonych przez nie miejsc pracy zależy byt wielu miast i miasteczek.