Aktualizacja: 01.11.2024 01:15 Publikacja: 08.12.2023 03:00
Sprawdzone w boju w Ukrainie haubice Krab to dziś hit eksportowy
Foto: mat. pras.
Huta Stalowa Wola i jej rekordowy kontrakt na dostawy samobieżnych aramatohaubic dla Ukrainy stały się w tym roku lokomotywą, która mocno rozpędziła polski eksport broni. W czołówce eksporterów PGZ są też Maskpol, producent mundurów i kuloodpornego rynsztunku żołnierskiego, i amunicyjno-rakietowe Mesko.
Nie ma wątpliwości, że to wojna za naszą wschodnią granicą sprawiła, że przychody Polskiej Grupy Zbrojeniowej z zagranicznej sprzedaży broni, środków bojowych i sprzętu wojskowego sięgnęły w tym roku (do końca października) bezprecedensowej kwoty 1,7 mld zł.
120 kilometrów na prądzie? To możliwe i to, mimo że Skoda Kodiaq samochodem elektrycznym, czyli EV nie jest. To hybryda, czyli HEV, ale plug-in, czyli PHEV. Jak się w tym wszystkim połapać? Czym PHEV różni się od HEV i jakie daje to korzyści, na co dzień?
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Rosyjski bankier, którego majątek Forbes ocenił na 1,3 mld dol., wyprzedał ostatnie rosyjskie aktywa. To kolejny taki przypadek wśród rosyjskich bogaczy. Roman Awdiejew tym się od nich różni, że ma na utrzymaniu bardzo liczną rodzinę - 23 dzieci, w tym 17 adoptowanych.
VFS Global, dostawca usług outsourcingowych i technologicznych dla rządów i misji dyplomatycznych, rozszerza możliwości przetwarzania wiz dla osób podróżujących do Australii i Indonezji, w tym dla polskich turystów.
Zaostrzona polityka pieniężna przyjęta przez centralny bank Rosji nie jest kaprysem regulatora, ale reakcją na procesy zachodzące w gospodarce i przyspieszenie inflacji, przyznała szefowa Banku Rosji.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Unia Europejska najwyraźniej nie chce otwartej wojny handlowej z Chinami. Chińska odpowiedź na wprowadzone cła na elektryki może okazać się zbyt bolesna.
Olbrzymia dziura budżetowa powinna nas skłonić do racjonalniejszych wydatków na uzbrojenie. Można wydawać w tym obszarze znacznie efektywniej niż do tej pory.
Jak Unia może wspomóc NATO i jak Polska może na tym skorzystać? – zastanawiają się eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.
Większość europejskich aliantów stawia na pojazdy niemiecko-francuskiego koncernu KNDS. Polska poszła inną drogą.
Podczas wizyty prezydenta Dudy w Korei Południowej fajerwerków nie było. Ale po podpisaniu umów na zakup uzbrojenia powoli materializuje się polsko-koreańska współpraca przemysłowa.
Powstający w Polsce legion ukraiński powstaje w bólach. Na razie jest za mało ochotników, aby rozpocząć szkolenie.
Średnio kilka razy dziennie wojsko używa broni na granicy polsko-białoruskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi, że ostrzegawczo.
Ukraińska zbrojeniówka mocno zwiększyła produkcję m.in. amunicji 152 mm czy bezzałogowców. W przyszłości może stanowić silną konkurencję m.in. dla polskich podmiotów.
7,3 mld dolarów, czyli ok. 30 mld zł. Tyle według amerykańskiej administracji może maksymalnie kosztować modernizacja 48 polskich samolotów F-16. Jednak najpewniej będzie to znacznie mniej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas