Aktualizacja: 01.11.2024 00:30 Publikacja: 08.12.2023 03:00
Foto: Shutterstock
Ilości wytwarzanych w Polsce odpadów przemysłowych i komunalnych są rekordowe lub bliskie rekordowym. W coraz większej skali są też zagospodarowywane. Dla Mo-Bruku, grupy specjalizującej się w spalaniu odpadów przemysłowych i medycznych, procesach zestalania i stabilizacji odpadów oraz produkcji paliw alternatywnych RDF, ten rok był bardzo intensywny. – Utrzymujemy pozycję lidera rynku zagospodarowania odpadów przemysłowych, w tym niebezpiecznych, wzmacniamy nasz biznes, inwestując w nowe moce drogą organiczną oraz przejmujemy inne spółki działające na tym atrakcyjnym i perspektywicznym rynku – mówi Wiktor Mokrzycki, wiceprezes Mo-Bruku. Dodaje, że dzięki niedawnej akwizycji firmy El-Kajo zdolności przerobowe grupy w biznesie zestalania i stabilizacji wzrosną z obecnych 100 tys. ton do 240 tys. ton rocznie.
120 kilometrów na prądzie? To możliwe i to, mimo że Skoda Kodiaq samochodem elektrycznym, czyli EV nie jest. To hybryda, czyli HEV, ale plug-in, czyli PHEV. Jak się w tym wszystkim połapać? Czym PHEV różni się od HEV i jakie daje to korzyści, na co dzień?
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Rosyjski bankier, którego majątek Forbes ocenił na 1,3 mld dol., wyprzedał ostatnie rosyjskie aktywa. To kolejny taki przypadek wśród rosyjskich bogaczy. Roman Awdiejew tym się od nich różni, że ma na utrzymaniu bardzo liczną rodzinę - 23 dzieci, w tym 17 adoptowanych.
VFS Global, dostawca usług outsourcingowych i technologicznych dla rządów i misji dyplomatycznych, rozszerza możliwości przetwarzania wiz dla osób podróżujących do Australii i Indonezji, w tym dla polskich turystów.
Zaostrzona polityka pieniężna przyjęta przez centralny bank Rosji nie jest kaprysem regulatora, ale reakcją na procesy zachodzące w gospodarce i przyspieszenie inflacji, przyznała szefowa Banku Rosji.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Unia Europejska najwyraźniej nie chce otwartej wojny handlowej z Chinami. Chińska odpowiedź na wprowadzone cła na elektryki może okazać się zbyt bolesna.
Pięćdziesięciu najbogatszych miliarderów na świecie w mniej niż trzy godziny emituje średnio więcej dwutlenku węgla niż przeciętny Brytyjczyk przez całe swoje życie – wskazuje najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam. „Ich ekstremalne emisje podsycają nierówności, głód i zagrażają życiu" – alarmują badacze.
Potężne ulewy w Maroku sprawiły, że wydmy na Saharze częściowo znalazły się pod wodą. W saharyjskiej wiosce Merzouga, znajdującej się w południowo-wschodniej części kraju, do życia powróciły wyschnięte jeziora i zbiorniki wodne.
Najnowsze odkrycie naukowców może stanowić przełom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. Wynika z niego, że rośliny pochłaniają o 31 proc. więcej dwutlenku węgla niż do tej pory sądzono. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają lasy deszczowe. Omówienie wspomnianych badań przynosi magazyn „Nature”.
Wybierając drewno do kominka trzeba zadbać o jego jakość. To kwestia nie tylko naszego zdrowia, wygody. W wielu miejscach Polski za palenie w kominku nieodpowiednim drewnem można dostać mandat lub grzywnę.
Gminy otrzymają więcej pieniędzy na segregację i likwidację toksycznych odpadów – wynika z projektu ustawy przygotowanego przez resort klimatu i środowiska. Na ważną zmianę mogą też liczyć przedsiębiorcy z branży budowlanej.
Do Sejmu trafi projekt ustawy opóźniający wprowadzenie systemu kaucyjnego. To odpowiedź resortu klimatu i środowiska na apele przedstawicieli handlu.
W ciągu ostatniej dekady niektóre populacje jeża europejskiego – dobrze znanego w części Polski – skurczyły się o nawet jedną trzecią. „Trzeba zapobiec dalszemu pogarszaniu się statusu tego gatunku” – alarmują eksperci.
Nowa analiza Instytutu Ekonomiki Energetycznej i Analizy Finansowej (IEEFA) ostrzega przed nadmiernym poleganiem na technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla jako skutecznej metodzie redukcji emisji w Europie. Wśród problemów wymieniono m.in. ogromne koszty, sięgające nawet 140 mld euro oraz niewystarczającą liczbę czynnych projektów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas