Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO ostrzegł w lipcu, że Włochy nie robią wystarczająco dużo, aby chronić miasto przed zagrożeniami związanymi z nadmierną turystyką, rozwojem i zmianami klimatycznymi. Zalecił dodanie go do listy dziedzictwa zagrożonego. Jednak według włoskiego ministerstwa kultury w głosowaniu nie przyjęto tego zalecenia. Włoskie ministerstwo kultury z radością przyjęło wynik głosowania UNESCO w Arabii Saudyjskiej, określając próbę wpisania miasta na listę jako „czysto polityczną”. „Wielkie zwycięstwo na posiedzeniu UNESCO… Wenecja nie jest zagrożona” – napisał burmistrz miasta Luigi Brugnaro na Twitterze.

Czytaj więcej

Wenecja na liście dziedzictw zagrożonych? Powodem zmiany klimatu i turyści

Wenecja była na pierwszych stronach gazet przez cały rok, także wtedy, gdy zielona plama odbarwiła Canal Grande i gdy doszło do aresztowań źle zachowujących się turystów. Niedawno, w ramach nowej strategii kontroli turystyki, miasto wprowadziło od wiosny przyszłego roku nową, specjalną opłatę za wstęp w wysokości 5 euro dla jednodniowych turystów. Opłata będzie dotyczyć osób, które nie przebywają w wynajmowanych nieruchomościach ani hotelach i rozpocznie się jako 30-dniowy eksperyment.

Po podjęciu tej decyzji Komitet Światowego Dziedzictwa stwierdził, że Wenecja nadal stoi przed poważnymi wyzwaniami i zwrócił się do Włoch o dalszą ochronę tego miejsca.

Czytaj więcej

Władze Wenecji mają pomysł na korki. Szykuje się kolejna atrakcja turystyczna