Małżonek prowadzi biznes? Sprawdź, jak zabezpieczyć majątek

Po rozwodzie małżonkowie mogą podzielić majątek dowolnie. Nie ma jednak w polskim prawie procedury podziału długu – mówi dr Bartosz Sierakowski radca prawny, doradca restrukturyzacyjny.

Publikacja: 25.04.2023 11:34

Małżonek prowadzi biznes? Sprawdź, jak zabezpieczyć majątek

Foto: Adobe Stockma

Która forma działalności gospodarczej, z punktu widzenia odpowiedzialności za zobowiązania firmy, jest najkorzystniejsza dla biznesmena, a która najmniej korzystna?

Bartosz Sierakowski: Najmniej korzystna z zakresu odpowiedzialności przedsiębiorcy jest jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej, a także spółki cywilne oraz spółki osobowe. Przy tych formach działalności niemal w każdym wypadku ponosi się odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Jedynie w przypadku spółki osobowej – komandytowej, komandytariusz jest chroniony do poziomu wpłaconej sumy komandytowej. Jeśli dla przykładu suma ta wynosi 50 tys., to komandytariusz do tej kwoty odpowiada. Ta forma działalności stała się jednak w Polsce niepopularna, ponieważ zmieniono przepisy podatkowe, które w spółkach komandytowych powodują opodatkowanie na dwóch poziomach: zarówno spółki, jak i wspólnika. Najbardziej preferencyjną z punktu widzenia odpowiedzialności za zobowiązania jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a przy większych projektach spółka akcyjna lub prosta spółka akcyjna. Ta ostatnia zwłaszcza przy tzw. start-upach.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty