Po raz pierwszy od 2020 roku Wielka Brytania zamierza wydawać licencje na eksploatację złóż na Morzu Północnym – podał serwis e-petrol.pl, powołując się na informacje „Financial Timesa”. Decyzja ma być podyktowana zamiarem odejścia od importu ropy i gazu ziemnego z Rosji oraz zwiększenia stabilności rynku surowców energetycznych. Także USA, które zadeklarowały uwolnienie 180 mln baryłek z rezerw strategicznych, mogą zwiększyć podaż ropy poprzez wzrost wydobycia. Kongres ma być wezwany przez prezydenta do nakładania dodatkowych opłat na koncerny, które nie korzystają z szybów naftowych i nie eksploatują pól roponośnych.
Uderzenie w podaż
Dywersyfikacja zaopatrzenia w surowce energetyczne oraz zwiększenie możliwości dodatkowego pozyskania ropy naftowej i gazu stały się jeszcze bardziej istotne wskutek destabilizacji rynku paliw wywołanej wojną w Ukrainie. Według Reutersa w końcu marca globalne zakłócenia dostaw ropy zbliżały się do 5–6 milionów baryłek dziennie. – Sankcje, konflikty i awarie infrastruktury uderzają w podaż, a popyt wraca do najwyższego poziomu w historii – informował e-petrol.pl. Już widać, że kraje importujące rosyjską ropę i gaz będą chciały zastąpić je dostawami z innych kierunków. W perspektywie może to przyspieszyć inwestycje w poszukiwania oraz eksploatację nowych złóż węglowodorów.
Światowe zasoby ropy naftowej wynoszą ok. 244,1 mld ton (szacunki z 2019 r.). Duża część eksploatowanej ropy pochodzi ze złóż niekonwencjonalnych – ropy ze skał łupkowych, ropy zamkniętej, ciężkiej ropy oraz piasków bitumicznych.
Największymi złożami ropy na świecie dysponuje Wenezuela – ich wielkość szacowana jest na ponad 3 mld baryłek. Na kolejnych miejscach znajdują się: Arabia Saudyjska (blisko 270 mld baryłek) oraz Iran (145 mld baryłek). Jednak największym producentem ropy są Stany Zjednoczone, które zarazem najwięcej jej konsumują. Drugim krajem w rankingu producentów jest Rosja, a trzecim Arabia Saudyjska. Przy tym wydobycie saudyjskiej ropy należy do najtańszych. Według analiz IHS Markit przygotowanych w 2019 r. dla prospektu Saudi Aramco koszt baryłki oszacowano na 17 dol. Na drugim biegunie znalazły się koszty wydobycia ropy ze złóż należących do Wenezueli – 63 dol. Drogo za wydobycie płaci także Rosja: 42 dol. za baryłkę w przypadku eksploatacji złóż lądowych oraz 44 dol. przy wydobyciu ropy z morza.
Gdzie ropa, tam gaz
Udokumentowane światowe zasoby gazu ziemnego wynoszą obecnie około 150 bln metrów sześciennych, co przy dzisiejszym poziomie wydobycia wystarczy na ponad 65 lat. W globalnym rankingu Międzynarodowej Agencji Energii, dotyczącym wydobycia błękitnego paliwa, przodują obecnie Stany Zjednoczone, Rosja i Katar. W Europie największym producentem gazu ziemnego jest Norwegia, eksploatująca go z pól wydobywczych pod dnem Morza Północnego i Norweskiego. Rozmieszczenie zasobów gazu na świecie zbiega się z występowaniem zasobów ropy naftowej. Największe udokumentowane zasoby gazu ziemnego skupione są na Bliskim Wschodzie (71, 8 mld m sześc.) i w Rosji (27,1 proc. zasobów światowych).