Przybywa przedsięwzięć w rozwój technologii wodorowych. W końcu lutego 2022 r. z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu powołana została Dolnośląska Dolina Wodorowa, której głównym partnerem jest KGHM Polska Miedź. Jej celem będzie wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej, zwłaszcza na terenie województwa dolnośląskiego. Dolina ma wykorzystywać potencjał badawczo-naukowo regionu do podejmowania innowacyjnych działań naukowych, technologicznych, przemysłowych oraz projektów inwestycyjnych, nakierowanych na produkcje i wykorzystanie wodoru. W założeniach powinna także promować proekologiczne postawy wśród przedsiębiorców i lokalnych społeczności.
– Rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i transportu, rośnie. Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce rozwojowej państwa, ich doskonalenie, budowa kompetencji oraz tworzenie polskich produktów eksportowych jest strategicznym wyzwaniem – ocenia wiceminister klimatu i środowiska, a zarazem pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.
Wodorowy magazyn
Blisko miesiąc wcześniej, w końcu stycznia 2022 r. przedstawiciele samorządów, uczelni wyższych, spółek paliwowych i energetycznych powołali Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową. Jej głównym celem jest podejmowanie wspólnych działań w kierunku upowszechnienia wodoru jako paliwa przyszłości w transporcie zawodowym oraz energetyce. Dolina ma przyczynić się do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE.
Z badań prowadzonych na świecie wynika, że wodór może być wykorzystywany jako magazyn dla energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł. Jest to ważne wobec konieczności transformacji energetycznej i systematycznego ograniczania produkcji prądu i ciepła z węgla. Wykorzystanie wodoru jako magazynu energii z OZE, może przyspieszyć zwiększenie udziału „zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym. Stanowiłoby to rozwiązanie problemów dotyczących pewnej niestabilności tego typu źródła energii. Wynika ona ze specyfiki OZE: przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (gdy występuje duże nasłonecznienie paneli fotowoltaicznych, odpowiednia siła wiatru lub odpowiedni poziom wód potrzebny do napędzenia turbin) może być produkowana w ilościach przewyższających zapotrzebowanie. Jednak gdy pogoda ulegnie zmianie, zacznie jej brakować. Tymczasem zmagazynowanie energii w wodorze może ustabilizować ten proces i zapewnić stałą dostawę – z bezpośredniej produkcji lub z magazynu wodoru.
Siła regionów
Polska strategia wodorowa do 2030 r. zakłada m.in. osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym szczególnie instalacji elektrolizerów. Doliny wodorowe mają w tym pomóc. W Krajowym Planie Odbudowy założono powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych. Pierwszą była zainicjowana w maju ubiegłego roku, a powołana w listopadzie Podkarpacka Dolina Wodorowa. Produkcji wodoru w procesie elektrolizy przy zastosowaniu nadwyżek energii produkowanej z instalacji OZE, pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa i regionu w zakresie nowoczesnych technologii. W ten sposób przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu oraz zwiększenia jego atrakcyjności inwestycyjnej.