Międzynarodowe sankcje gospodarcze – przewodnik dla przedsiębiorców

Objęcie określonych podmiotów albo działalności sankcjami może powodować konsekwencje dla umów już zawartych albo takich, które dopiero mają zostać zawarte. Sankcje mogą uniemożliwić wykonanie umowy.

Publikacja: 24.03.2022 14:42

Międzynarodowe sankcje gospodarcze – przewodnik dla przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

Sankcje gospodarcze (zwane też środkami ograniczającymi) to jeden z instrumentów oddziaływania państw lub organizacji międzynarodowych (UE, ONZ) na państwa i osoby, których działalność stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa.

Państwa w ramach sankcji wprowadzają określone ograniczenia w stosunku do podmiotów sankcjonowanych (np. zakaz wjazdu dla określonych osób albo zamrożenie majątku ulokowanego na terytorium tych państw), albo też wymagają od osób podlegających ich jurysdykcji, by zaprzestały albo ograniczyły współpracę z podmiotami sankcjonowanymi (np. zakaz eksportu konkretnych towarów do odbiorców z określonego państwa).

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt