Wykwalifikowana kadra to największy skarb

Andrzej Kuchtyk, prezes DEKPOL STEEL największy w Europie producent łyżek i osprzętów do maszyn budowlanych przejmuje firmę Intek

Publikacja: 09.12.2021 10:00

Materiał powstał we współpracy z Dekpol Steel Sp. z o.o.

Dekpol Steel zakupił firmę Intek. Co ciekawe, akwizycja została zrealizowana głównie ze względu na potencjał ludzki, czyli kompetencje, jakie posiadają pracownicy przejmowanej spółki. To nietypowy powód akwizycji.

Dekpol Steel jest spółką wchodzącą w skład Grupy Dekpol SA. Firma jest znana na rynku krajowym, jak również zagranicznym z realizacji dużych inwestycji kubaturowych oraz odgrywa znaczącą rolę na rynku deweloperskim. Spółka, jaką stworzyłem od podstaw w ciągu krótkiego czasu, będzie miała znaczący wpływ na dalszy wzrost całej Grupy Dekpol SA. Jestem przekonany, że zakup Inteku się do tego przyczyni.

W dzisiejszych czasach duży potencjał wysoko wykwalifikowanych pracowników to skarb. Jest niczym diament, który należy delikatnie oszlifować, nadając mu współczesne kształty, zgodne z wymogami obecnych potrzeb technologicznych i propracowniczych.

W dniu pierwszego audytu w Inteku byłem mile zaskoczony wiedzą i doświadczeniem pracowników. Podupadająca firma, która jeszcze parę lat temu była znaczącym producentem związanym z rynkiem offshore, wymagała szybkich i zdecydowanych działań mających na celu utrzymanie kadry i parku maszynowego. Duża powierzchnia hal produkcyjnych (około 22 000 mkw.) w pełni wyposażonych w maszyny do obróbki CNC, transport poziomy, malarnie oraz 220 pracowników to szansa na szybkie przezbrojenie linii technologicznej i uruchomienie z dnia na dzień produkcji łyżek i osprzętów do maszyn budowlanych. Dzięki tej fuzji, która miała miejsce 10 listopada br., Dekpol Steel stanie się w latach 2022–2023 największym producentem osprzętu dla rynku budowlanego w Europie.

Co daje wam przejęcie tej firmy?

Szybkie zwiększenie możliwości produkcyjnych.

W tym roku ze względu na dużą dynamikę wzrostu zamówień i przekroczenie mocy produkcyjnych w fabryce w Pinczynie musiałem odsunąć w czasie wiele ciekawych kontraktów. Dzisiaj patrzę optymistycznie w przyszłość. Duże doświadczenie w produkcji tych jakże wymagających pod kątem jakości osprzętów, dzięki zdwojonej sile pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój i ekspansję na kolejne rynki światowe. Już dzisiaj Dekpol Steel eksportuje swoje wyroby do ponad 24 krajów. Dzięki dwóm fabrykom, oddalonym od siebie tylko o 120 km, będziemy mogli zaspokoić oczekiwania jakościowe i ilościowe naszych obecnych i nowych odbiorców. Spółka produkuje łyżki dla najbardziej renomowanych odbiorców OEM na świecie, jak również na rynek aftermarket. Nasze łyżki pracują w Australii, Skandynawii, Afryce, Ameryce, Kanadzie i całej Europie.

Pracownicy z Inteku będą realizować zamówienie, które ma Dekpol Steel. Jest coś, co chcielibyście zaimplementować w Dekpolu z firmy Intek?

Intek przez wiele lat był producentem urządzeń offshore oraz linii produkcyjnych stosowanych w przemyśle. Duże doświadczenie kadry w dziedzinie obróbki stali, instalacji hydraulicznych i elektrycznych pozwoli na rozwój nowatorskich rozwiązań działu B+R Dekpol Steel. Doświadczenie i potencjał technologów Inteka pragnę wykorzystać w projektowaniu osprzętów wymagających wiedzy, jaką posiadają konstruktorzy nowo pozyskanej fabryki. Dzięki synergii doświadczeń technologicznych pragnę dalej tworzyć nowe rozwiązania dla jakże wymagającej branży wydobywczej. W przyszłym roku na największych targach maszyn budowlanych BAUMA Dekpol Steel zaprezentuje szereg nowych rozwiązań, których oczekują użytkownicy maszyn budowlanych. Będzie to wynik działania dwóch spółek tworzących obecnie całość. Łączenie doświadczeń jest dla mnie podstawą tworzenia „nowego jutra".

Są plany zwiększania produkcji w przyszłym roku albo podbijania nowych rynków? Jak chcecie skonsumować akwizycję?

W przyszłym roku spółka zwiększy przychody o 60 proc. w stosunku do br. W roku 2023 celem jest osiągnięcie przychodu na poziomie 300 mln zł. Jest to realny wzrost, patrząc na prognozy moich odbiorców, jak również wdrożenie do produkcji nowych kontraktów. W następnych latach będziemy znacząco zwiększać ilość produkcji, jak również zdobywać nowych kontrahentów.

Dzięki dobrej współpracy z PUP w Iławie planujemy dynamicznie powiększyć zatrudnienie w Inteku w następnych latach. Główny nacisk będzie położony również na robotyzację procesów montażowych i spawalniczych, zarówno w Pinczynie, jak i Lubawie.

Nowo powstała strategia rozwoju przy wykorzystaniu obu fabryk ma na celu skrócenie terminów realizacji zamówień przy zachowaniu wysokiej jakości. Dzięki dużym mocom produkcyjnym będziemy mogli już od przyszłego roku rozwijać własne sieci sprzedaży naszych produktów wraz z zapleczem serwisowym w Europie i na świecie.

Dekpol Steel produkuje stalowe łyżki do koparek. Wydaje się, że to bardzo prosty biznes, ale w tym trudnym roku zmagaliście się z dużymi problemami, jak inne firmy bazujące na wyrobach ze stali. W jaki sposób zabezpieczacie się przy takiej dynamice zmian cen?

Łyżki do maszyn budowlanych stanowią najważniejszy element określający wydajność maszyny. Bez tego narzędzia koparki czy też ładowarki, których cena sięga czasami paru milionów euro, są bezużytecznymi urządzeniami. Potężne siły działające na osprzęt wynoszące kilkadziesiąt ton plus siły zrywające są wymagającym egzaminem dla wytrzymałości łyżek. Dekpol Steel produkuje łyżki o masach całkowitych dochodzących do 25 ton.

W przyszłym roku przygotowujemy się do produkcji łyżek przekraczających masę własną ponad 60 000 kg. Ścisła współpraca z działem badawczym szwedzkiej huty SSAB pozwala nam na testowanie i wdrażanie do produkcji nowatorskich materiałów najwyższej jakości. W chwili obecnej kładziemy nacisk na obniżenie wagi osprzętu poprzez zastosowanie stali trudnościeralnej z rodziny 500 TUF. Dzięki temu materiałowi osiągamy mniejszą wagę łyżek przy większej odporności na ścieranie, a tym samym na zniszczenie. Konstruktorzy Dekpol Steel współpracują również z potężnymi działami konstrukcyjnymi największych producentów maszyn budowlanych na świecie. Efektem tej współpracy są rozwiązania zmniejszające koszty wydobycia. Proszę pamiętać, że rokrocznie działy badawczo-rozwojowe na całym świecie wydają setki milionów dolarów na praca badawcze związane z projektowaniem odpowiednich profili łyżek, jak również doborem właściwej kinematyki i surowców. Bardzo istotną częścią składową każdej łyżki są systemy zębowe, których zadaniem jest odpowiednia penetracja zespojonego materiału. Dekpol Steel zdobył doświadczenie w doborze najlepszych surowców do produkcji osprzętów na rynku skandynawskim. To właśnie w kopalniach granitu testujemy nasze rozwiązania. Nabyte doświadczenie jest implementowane w łyżkach dla polskich odbiorców, ceniących sobie wysoką jakość połączoną z wytrzymałością.Powracając do drugiej części pytania, Dekpol Steel podjął dużo działań mających na celu zabezpieczenie łańcucha dostaw komponentów, jak również szybszą reakcję na zmiany cenowe.

Cena stali to nie tylko wzrost ceny węgla, to również rosnące koszty wydobycia rudy żelaza, a także rosnące dopłaty za emisję CO2 do środowiska. Wyprodukowanie 1 tony stali generuję emisję 2 ton CO2 do atmosfery. Od lat ściśle współpracuję ze szwedzką hutą SSAB, która dzięki rygorystycznemu programowi redukuję emisję szkodliwych substancji. Obecnie poziom emisji CO2 w tej hucie wynosi 1.5 tony na tonę wyprodukowanej stali. Nie tylko cena stali drastycznie wzrosła w tym roku. Wszystkie pozostałe surowce niezbędne do produkcji począwszy od drutu spawalniczego na farbach skończywszy odnotowały swoje maksima.

Dekpol Steel, dostarczając swoje produkty do największych odbiorców OEM, jest przez nie zabezpieczona pod kątem stabilności cen, jak również terminowości dostaw. Tegoroczne szalejące ceny doprowadziły do renegocjacji umów z odbiorcami zezwalających na aktualizację cen wyrobów gotowych w okresie kwartalnym w zależności od fluktuacji wartości surowców.

Na ile wykorzystujecie nowoczesne technologie?

Produkcja to nieustający proces szukania ideału, jak również redukcji kosztów. Spółka kładzie duży nacisk na automatyzację procesów produkcyjnych. Proszę jednak pamiętać, że tylko 65 proc. naszej produkcji to powtarzalne produkty. Większość stanowią unikalne rozwiązania powstałe, aby zaspokoić potrzeby naszych klientów. Miesięcznie Dekpol Steel produkuje ponad 2000 łyżek. Do pomiarów wykorzystujemy najlepszy sprzęt dostępny na świecie. Również programy projektowe wymagają ciągłej aktualizacji i śledzenia wszelkich nowinek na rynku.

Obie fabryki w Pinczynie i Lubawie stosują farby polimocznikowe firmy Baril. Te nowoczesne systemy malarskie wymagają zastosowania najwyższej klasy technologii i urządzeń. Znaczące jest również to, że w czasie procesu malarskiego emitowane są minimalne ilości szkodliwych substancji wychwytywanych przez system filtracji. Świadczy to tylko o dużej dojrzałości i trosce o środowisko Dekpol Steel.

Kiedy uda się wyprodukować stal w zielony sposób, bez wykorzystania węgla? Wodorowa huta jest możliwa w najbliższych latach?

Stal z zerową emisyjnością CO2 już jest produkowana.

Na razie w warunkach laboratoryjnych. Uruchamiana jest seryjna produkcja z wykorzystaniem pieców łukowych. Pierwszym klientem będzie Volvo. Stal będzie używana do produkcji samochodach napędzanych wodorem.

To jest realna przyszłość. Na razie to droższa produkcja, ale jest to przyszłość, której już dotykamy.

Już za parę lat fabryki w Pinczynie i Lubawie będą produkować łyżki, wykorzystując „zieloną stal".

Rozmawiał Michał Niewiadomski, Notował Grzegorz Balawender

Materiał powstał we współpracy z Dekpol Steel Sp. z o.o.


Materiał powstał we współpracy z Dekpol Steel Sp. z o.o.

Dekpol Steel zakupił firmę Intek. Co ciekawe, akwizycja została zrealizowana głównie ze względu na potencjał ludzki, czyli kompetencje, jakie posiadają pracownicy przejmowanej spółki. To nietypowy powód akwizycji.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Polskie monety na aukcji. 80 dukatów sprzedano za 5,6 mln złotych
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej