Początek końca złotej ery rekordowych zysków banków

Spadające stopy procentowe i wakacje kredytowe to widmo słabszych wyników sektora finansowego. W tle wciąż czai się duże ryzyko kredytów frankowych. Ale zarobki nadal mogą być liczone w miliardach.

Publikacja: 25.09.2023 03:00

Początek końca złotej ery rekordowych zysków banków

Foto: Adobe Stock

Wrzesień przyniósł bankom kilka niemiłych zaskoczeń. W efekcie indeks WIG-banki pogłębił spadki i obecnie jest o ponad 10 proc. niższy wobec lokalnego szczytu pod koniec lipca. Niewiele wskazuje, by dobra passa z początku tego roku miała tu szybko wrócić.

Przede wszystkim chodzi o znaczący wzrost niepewności, jeśli chodzi o kierunki zmian w polityce pieniężnej. Niespodziewanie głęboka obniżka stóp procentowych na początku września, aż o 0,75 pkt proc. (do 6 proc.), podczas gdy oczekiwano cięcia o 0,25 pkt proc., wzbudziła zaniepokojenie co do adekwatności działań Rady Polityki Pieniężnej do rzeczywistego tempa spadku inflacji. Rynki zaczęły oczekiwać kilku obniżek jeszcze w tym roku, jak i przyszłym, łącznie do nawet do 4 proc. w połowie 2024 r. Dla banków byłyby to bardzo złe perspektywy. Można szacować, że w obecnych warunkach każdy spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznaczałby negatywny wpływ na zysk netto rzędu 5–7 mld zł, a o 2,75 pkt proc. odpowiednio o 13–19 mld zł.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Banki
Gazprom przejmuje aktywa Deutsche Banku w Rosji. To potężna kwota
Banki
Co trzeba naprawić w państwowych bankach
Banki
Te banki z UE nie chcą rozstać się z Rosją. Pazerność zamiast etyki
Banki
Alior Bank szuka nowego prezesa. Miotła w zarządzie
Banki
Ostatnie ostrzeżenie Białego Domu. Raiffeisen bliski utraty amerykańskiego rynku