Andrzej Krzystyniak

Mit założycielski narodu śląskiego

Piewcy odrębności Ślązaków od Polaków nie bardzo potrafią uzasadnić, na czym owa odrębność miałaby polegać. Czy na bliższej identyfikacji z kulturą niemiecką, czy na niechęci do państwa polskiego – pisze historyk.

Krzystyniak: Zakłamywanie wojny

Okupacja Śląska przez Niemców nie była sielanką. Terror wobec Polaków przybierał najbardziej barbarzyńskie formy. Dziś próbuje się wmówić opinii publicznej, że tragedia na tym terenie zaczęła się dopiero w roku 1945 – pisze historyk.

Krzystyniak: Odcinanie Śląska

Niedawno Ruch Autonomii Śląska na swym oficjalnym profilu ogłosił, że „Rotę” Marii Konopnickiej śpiewają „przybłędy z kompleksami”. W ten sposób przedstawiciele RAŚ postanowili zamanifestować swą rzekomą wyższość nad „przyjezdnymi” – zauważa historyk.

Zachodnia granica na śmietniku historii

Naukowcy i dziennikarze uwijają się jak w ukropie, by negować polskość ziem zachodnich, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Usilnie pracują nad zepchnięciem polskości do poziomu co najwyżej brutalnego okupanta – pisze historyk.

Powitanie Górnego Śląska

Kilkanaście lat, podczas których cześć Górnego Śląska należała do Polski, nie należały do łatwych. Ślązacy zapisali jednak chlubne karty w dziejach II Rzeczypospolitej i udowodnili swoje przywiązanie do ojczyzny – pisze historyk.

Niemieckie puzzle

Mniejszość niemiecka pragnie udowodnić, iż to Niemcy mają większe prawo do Śląska niż Polska – twierdzi historyk.

Andrzej Krzystyniak: Komuniści przeciw narodowi

Tragedia górnośląska wpisuje się w zniewolenie Polski i Polaków, które nie byłoby możliwe bez wsparcia sowieckich bagnetów – pisze historyk.