Małgorzata Tomkiewicz

Małgorzata Tomkiewicz

Małgorzata Tomkiewicz: O Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zawieszeniu sędziego Juszczyszyna słów kilka

Zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna w pełnieniu obowiązków sędziowskich wywołuje wiele refleksji. Skupiając się na tych natury prawnej, stwierdzić należy, że uchwała o zawieszeniu sędziego nie tylko została podjęta przez podmiot, którego status został wyraźnie zakwestionowany, ale przede wszystkim wbrew obowiązującym przepisom, które materię tę regulują.

Status sędziów sądów dyscyplinarnych – dylematy i praktyka

Nowa formuła orzekania w sprawach dyscyplinarnych sędziów budzi wiele zastrzeżeń natury konstytucyjnej i proceduralnej. Po kilku miesiącach funkcjonowania warto zapytać, jak wygląda status sędziów, którym przyszło w tym postępowaniu orzekać.

Sądy dyscyplinarne: Ani wizji, ani standardów

Jak, gdzie i kiedy pociągać sędziów do odpowiedzialności?

Kontrola sądu nad inwigilacją to fikcja

Sąd może zbadać jedynie to, co wyselekcjonują i podsuną mu służby operacyjne – pisze prawnik Małgorzata Tomkiewicz.

Kontrola operacyjna, czyli sądowa rozkosz podsłuchiwania

Skoro służby mogą przedstawiać tylko materiały uzasadniające kontrolę operacyjną, a pomijać te podważające jej zasadność, to nie dziwi, że ich wnioski są przyjmowane – pisze Małgorzata Tomkiewicz .

Ograniczenia w obrocie ziemią a kwestia wakufu

Budząca liczne dyskusje nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego skłania również do pytania, czy, a jeśli tak, to w jaki sposób, ustawodawca zamierza rozwiązać kwestię obowiązującego w prawie polskim wakufu – pisze sędzia.

Proces karny a kontrola operacyjna

Zmiany w procesie karnym nie spełniły pokładanych w nich nadziei na kompleksowe uregulowanie relacji między kontrolą operacyjną a postępowaniem karnym. W tym kontekście są reformą zmarnowanej szansy – uważa Małgorzata Tomkiewicz.

Podsłuch operacyjny: o założeniu może decydować miejscowy zwyczaj

Ustawodawca wciąż nie ma spójnej i klarownej wizji kontroli operacyjnej, w tym roli, jaką miałyby odgrywać w niej sądy. W efekcie o zasadach założenia podsłuchu może dziś decydować miejscowy zwyczaj – pisze sędzia Małgorzata Tomkiewicz.