Patrycja Malesza

Przejście zakładu pracy a klauzula o zakazie konkurencji

Przy przejściu zakładu pracy umowa o zakazie konkurencji może wiązać nowego pracodawcę, gdy podstawą prawną przejścia zakładu pracy są przepisy przewidujące sukcesję praw i obowiązków, w tym art. 494 § 1 k.s.h. dotyczący sukcesji przy połączeniu spółek.

Umowa o zakazie konkurencji a przejście zakładu pracy - wyrok SN

Do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie znajduje zastosowania art. 23(1) k.p. Tym samym przejmowany na podstawie art. 23(1) k.p. pracownik nie jest związany zakazem konkurencji wobec nowego pracodawcy. Takie stanowisko nie oznacza jednak wyłączenia możliwości przejścia klauzuli konkurencyjnej na innej podstawie prawnej. Nowy pracodawca może bowiem stać się stroną tej klauzuli w okolicznościach, w których podstawę prawną przejścia zakładu pracy będą stanowiły inne przepisy przewidujące sukcesję praw i obowiązków.

Kiedy ZUS poświadczy dokument A1 dla pracownika spoza Unii

Pracodawca zatrudniający pracowników spoza UE, mających miejsce zamieszkania w Polsce, może zwrócić się do ZUS o poświadczenie formularza A1. Warunkiem wstępnym jest legalne zamieszkiwanie tych osób w Polsce.

Wykład jako przedmiot umowy o dzieło

Umowa o przeprowadzenie wykładu może być uznana za umowę o dzieło, jeżeli wykład dotyczy ściśle określonego tematu, a warunki kontraktu poddają się weryfikacji w zakresie wykonania jej zgodnie z zamówieniem. Wynagrodzenie z umowy o dzieło określa się w sposób ryczałtowy lub kosztorysowy. Rozliczanie wynagrodzenia według stawek godzinowych przemawia za przyjęciem, że celem umowy nie było wykonanie dzieła, lecz powtarzalnej pracy za wynagrodzeniem ustalonym w jednostkach czasowych.

Wierzytelności: zagraniczny wyrok z klauzulą wykonalności a polska spółka cywilna

Klauzula wykonalności może być nadana wyłącznie przeciwko osobie wymienionej w tytule egzekucyjnym jako dłużnik. Nadanie zagranicznemu orzeczeniu wydanemu przeciwko spółce cywilnej klauzuli wykonalności wobec wspólników, nazwanych w wyroku osobami zarządzającymi spółką, prowadziłoby do niezgodnej z prawem zmiany w oznaczeniu podmiotu zobowiązanego do świadczenia.

Kwalifikacja prawna umowy z trenerem

Nie sposób twierdzić, że sukces zawodnika jest autorskim dziełem trenera, chociaż praca trenera niewątpliwie przyczynia się do tego sukcesu. Również wykonywanie przez trenera pracy w sposób samodzielny i bez nadzoru nie przesądza o tym, że łączący strony stosunek prawny jest umową o dzieło, gdyż ten sposób wykonywania czynności jest charakterystyczny także dla umowy-zlecenia.

Zakaz konkurencji bez wynagrodzenia a zasada swobody umów

Obiektywnie niekorzystna dla jednej strony umowa może być uznana za nieważną ze względu na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, jeżeli do ukształtowania stosunku umownego w sposób wyraźnie krzywdzący doszło przy wykorzystaniu przez drugą stronę silniejszej pozycji, a więc pod presją faktycznej przewagi kontrahenta. Sam fakt nieekwiwalentności klauzuli konkurencyjnej nie przesądza o nieważności umowy.

Podporządkowanie członka zarządu spółce a zatrudnienie

W przypadku stwierdzenia nieważności umowy o pracę członka zarządu z uwagi na naruszenie art. 210 § 1 kodeksu spółek handlowych sam fakt autonomicznego podporządkowania wobec spółki nie przesądza o pozostawaniu członka zarządu w stosunku pracy ze spółką.

Dorozumiany sposób zawarcia umowy o pracę

Umowa o pracę zawarta z naruszeniem kodeksu spółek handlowych jest bezwzględnie nieważna i nie tworzy zobowiązań stron w momencie jej zawarcia, jednak nie wyklucza to późniejszego zawarcia jej w sposób dorozumiany, jeżeli pracownik został dopuszczony do pracy, wykonywał ją zgodnie z kontraktem, a spółka uznawała go za pracownika.

Zakaz konkurencji i tajemnica przedsiębiorstwa: Kto reprezentuje spółkę wobec pracowników

Wyznaczenie osoby do dokonywania za zatrudniającą spółkę czynności prawnych z zakresu prawa pracy może nastąpić w każdy sposób dostatecznie ujawniający taką wolę reprezentowanego pracodawcy i nie wymaga udzielenia pisemnego pełnomocnictwa.