Dagmara Cisowska

Transakcje z rajami podatkowymi – czy w tym szaleństwie jest metoda

Za 2021 r. po raz pierwszy trzeba dokumentować wszystkie transakcje, w których rzeczywisty właściciel jest podmiotem rajowym. Oczywiście pod warunkiem przekroczenia odpowiednich progów wartościowych.

Dagmara Cisowska o nowelizacji CIT: limit wydatków ciosem w uczciwych

W uszczelnianiu systemu podatkowego ustawodawca wybiera drogę na skróty, nie zważając na konsekwencje ograniczeń dla grup kapitałowych – pisze ekspertka.

CIT: identyfikacja powiązań na potrzeby formularza CIT-TP

Podatnicy, których przychody lub koszty przekroczą w roku podatkowym równowartość 10 mln euro, będą musieli złożyć wraz z deklaracją podatkową druk CIT-TP. Trzeba w nim będzie określić m.in. powiązania występujące w grupie.

Ceny transferowe: automatyczna wymiana informacji w ramach CbC reporting

Polskie podmioty działające w międzynarodowych grupach kapitałowych powinny zidentyfikować, gdzie w ich grupach będzie składany raport według krajów oraz zweryfikować zawarte w nim dane i konsekwencje ich ujawnienia.

CIT-TP: Jak określić profile funkcjonalne dystrybutorów w sprawozdaniu

Przepisy dotyczące cen transferowych wchodzące w życie 1 stycznia 2017 r. wprowadzają wymóg złożenia formularza CIT-TP. Dotyczy on podatników osiągających przychody lub koszty powyżej 10 mln euro.

Spółka cywilna bez dokumentacji cen transferowych

Przepisy nakazują sporządzanie dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi tylko podatnikom PIT lub CIT. Spółka cywilna nim nie jest. Każdy wspólnik rozlicza bowiem daninę samodzielnie, proporcjonalnie do udziału w zyskach.

Certyfikat inwestycyjny to nie udział w kapitale

Uczestnik funduszu inwestycyjnego FIZAN nie jest podmiotem z nim powiązanym. Nie ma więc obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych.