Piotr Wołejko

O czym marzą przedsiębiorcy

Jest źle, ale było jeszcze gorzej – taki obraz prawodawstwa wyłania się z najnowszego raportu (de)regulacyjnego Pracodawców RP.

Grzechy i grzeszki polskiej legislacji

Warto, by rodzimi decydenci uświadomili sobie, że lekceważenie konsultacji czy uchwalanie ustaw w ciągu kilku dni ma realny wpływ na życie gospodarcze.

Digitalizacja zmieni gospodarkę

W ostatniej edycji Digital Economy and Society Index, który co roku przygotowuje Komisja Europejska, Polska awansowała o jedno oczko. Ale to nie powód do radości.

Smart rząd

Stworzenie rządowego zaplecza analitycznego to krok we właściwym kierunku – piszą eksperci Pracodawców RP.

Artykuł 7 – opcja atomowa z odroczoną eksplozją

Dla Polski konsekwencje uruchomienia artykułu 7 na dziś są głównie - tylko i aż - wizerunkowe. Komisja bowiem po raz pierwszy sięgnęła po art. 7. Jest to jednak pierwszy toczący się kamień, który może wywołać lawinę katastrofalnych skutków: od pogorszenia ratingów, po odrzucanie wyroków polskich sądów.

Jaka konstytucja dla biznesu

Trzeba na nowo ułożyć relacje między urzędnikami a przedsiębiorcami, którzy dziś pełnią rolę gońców noszących dokumenty między urzędami – piszą eksperci Pracodawców RP.

Deregulacja w Polsce jest jak yeti

Arkadiusz Pączka, Piotr Wołejko Pakiet „100 zmian dla firm” to dla stawiających opór urzędników o 100 zmian za dużo – piszą eksperci organizacji Pracodawcy RP.

Ocena skutków regulacji ważna, ale wciąż lekceważona

Obecnie funkcjonujący system stanowienia prawa jest dysfunkcjonalny i nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Wywodzi się z poprzedniej epoki i opiera na tzw. podziale resortowym – piszą przedstawiciele Pracodawców RP.