Agnieszka Skorupińska

ESRS E1: raportowanie w zakresie zmiany klimatu

ESRS E1 pozwala zrozumieć, jak firma wpływa na klimat. Chodzi o wpływ pozytywny, jak i negatywny oraz ten potencjalny, który przyczynia się do zmian klimatu. Kluczowa jest też identyfikacja ryzyk oraz działań, które przedsiębiorstwo podejmuje w celu ograniczenia globalnego ocieplenia.

Sprawozdawczość wynikająca z taksonomii – wyzwania dla biznesu

Od początku 2022 roku obowiązują nowe wymogi raportowania w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do tych zmian. Kogo one dotyczą i jak się do nich przygotować?

Najnowsze zmiany w przepisach odpadowych

Obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku przepisy stanowią krok w kierunku wdrożenia do polskiego prawa gospodarki o obiegu zamkniętym i rozszerzonego systemu odpowiedzialności producenta.

Uzyskiwanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w procesie inwestycyjnym – nowe zasady

Nowelizacja przepisów dotyczących uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz innych decyzji inwestycyjnych przyznaje m.in. nowe uprawnienia organizacjom ekologicznym. Inwestorom trudniej będzie realizować przedsięwzięcia wymagające uzyskania takich decyzji.

Decyzje środowiskowe – łatwiej czy trudniej?

Ustawa ocenowa, na mocy której inwestorzy uzyskują decyzje środowiskowe, wprowadza dla nich ułatwienia, jednak przyznanie dodatkowemu organowi prawa do wydawania opinii i uzgodnień wydłuży postępowanie – piszą prawnicy.

Dofinansowanie z UE na realizację projektu PPP

Projekty łączące kapitał podmiotów prywatnych ze środkami pochodzącymi z funduszy unijnych, określa się hybrydowym partnerstwem publiczno-prywatnym. Proces pozyskiwania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej można rozpocząć zarówno przed, jak i po zawarciu umowy o PPP.

Jak zrealizować projekt PPP w sektorze wodno-kanalizacyjnym

Projekty partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze wodno-kanalizacyjnym można realizować w kilku modelach.

Nowe rozwiązania dla zanieczyszczonych nieruchomości

5 września 2014 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zanieczyszczenia powierzchni ziemi i szkód w środowisku. Nie wywracają one do góry nogami zasad odpowiedzialności za stan powierzchni ziemi, ale wprowadzają kilka nowych pojęć i rozwiązań, które już w chwili obecnej przekładają się na praktykę ?i będą mieć na nią znaczący wpływ.