Obama: między wizją a realizmem

aktualizacja: 14.02.2013, 00:16
Obama pozostawił republikanom niewielkie pole manewru
Obama pozostawił republikanom niewielkie pole manewru
Foto: AFP

Obietnice wsparcia klasy średniej i ograniczenia dostępu do broni – to zapamiętają Amerykanie z orędzia.

Rozpoczynający drugą kadencję prezydent USA przedstawił zarówno mieszankę pobożnych życzeń, jak i listę spraw, które rzeczywiście będzie można uzgodnić z republikanami w Izbie Reprezentantów.

Z tego orędzia Amerykanie zapamiętają przede wszystkim długą listę działań, jakie rząd chce podjąć dla poprawy sytuacji klasy średniej, oraz emocjonalny apel o przegłosowanie ustawy w sprawie ograniczenia dostępu do broni palnej. Wystąpienie Baracka Obamy na forum połączonych izb Kongresu mogły obserwować ofiary przemocy, które ucierpiały w niedawnych masakrach w Newtown, Tucson, Aurorze i Blacksburgu oraz ich rodziny.

Minimum 9 dolarów na godzinę

W komentarzach po przemówieniu akcentowano przede wszystkim te elementy orędzia, które w ambitnym programie prezydenta na pierwszy rok drugiej kadencji będą rzeczywiście możliwe do zrealizowania. Prezydent pozostawił konserwatywnej republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów niewielkie pole manewru.Obiecał co prawda nie powiększać deficytu budżetowego i zasugerował, że będzie gotowy na niewielkie cięcia w programach społecznych Social Security i Medicare, ale jednocześnie wystąpił z propozycją podwyższenia płacy minimalnej z 7,25 dolara na godzinę obecnie do 9 dolarów, a co więcej – indeksację wynagrodzeń do kosztów życia.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE