Po becikowe do gminy z zaświadczeniem o dochodach

aktualizacja: 07.01.2013, 13:57
Foto: www.sxc.hu

Rodzice wnioskujący o zapomogę muszą złożyć taki sam wniosek w każdej gminie

By otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka należy złożyć wniosek, którego wzór określa nowe rozporządzenie w sprawie trybu i sposobu ubiegania się o świadczenia rodzinne. Do tej pory ośrodki pomocy społecznej same opracowywały takie formularze. Rozporządzenie ministra pracy określa także, jakie dokumenty trzeba do nich dołączyć. Jest to m.in. zaświadczenie z urzędu skarbowego albo oświadczenia członków rodziny o dochodzie podlegającym opodatkowaniu, zaświadczenia albo oświadczenia członków rodziny zawierające informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Od początku stycznia na becikowe mogą liczyć tylko te rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł miesięcznie. Wysokość jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka nie została zmieniona. Wciąż wynosi 1 tys. zł.  Jeżeli dziecko przyszło na świat w 2012 r., choćby na minutę przed północą, jednorazowa zapomoga przysługuje bez względu na dochód. W takim wypadku do wniosku nie trzeba dołączać zaświadczenia ani oświadczenia o dochodzie.
podstawa prawna
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne; Dz. U. z 3 stycznia, poz. 3
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE