Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Rafał Ziemkiewicz: Władza odgrzewa kotlety i rzuca jakieś nierealne pomysły

Fotorzepa, Waldemar Kompała
O braku nowych pomysłów na działania rzšdu mówi portalowi stefczyk.info publicysta "Rzeczpospolitej" i "Uważam Rze" Rafał Ziemkiewicz
Dziennikarz komentuje doniesienia "Rzeczpospolitej", według których ofensywa rzšdowa opiera się na starych i zużytych koncepcjach: To kolejny przykład PRLizacji, czy wręcz Bareizacji naszego życia państwowego. To już zaczyna być œmieszne. Niewštpliwie ministrowie nie majš żadnych nowych pomysłów, niewštpliwie premier każe im coœ wymyœlić. Być może między słowami "coœ", a "wymyœlić" pada w tej sekwencji wyraz wzmacniajšcy, które uchodzi w Polsce za niegrzeczny, ale jest używany przez wszystkich. Ministrowie więc starajš się zgłosić cokolwiek. Można sobie wyobrazić tę panikę w oczach ministrów, którzy latajš między biurkami i z obłędem w oczach szukajš pomysłów, by zgłosić jakiœ plan jako nowy. Jednak wszystkie pomysły już zostały zgłoszone. Następuje więc recykling. Obietnice sš odnawiane, w przekonaniu, że nikt ich już nie pamięta. To nie jest zresztš przekonanie bezpodstawne. Te pomysły pamiętajš zapewne jedynie dziennikarze. Tzw. zwykli obywatele czy telewidzowie, do których ten cyrk jest adresowany, nie pamiętajš tego. I dodaje:
Władzy brakuje jakiejkolwiek wizji, więc odgrzewa kotlety lub rzuca jakieœ nierealne pomysły. Takim jest choćby sprawa in vitro. To jest kicz maksymalny, wiadomo, że nie ma na to pieniędzy, wiadomo, że nie dałoby się tego przeprowadzić w formie ustawy, wiadomo, że na ten pomysł czekajš media liberalne. Dlatego więc produkuje się takš wrzutkę. To jednak nie ma żadnej szansy na powodzenie. Choćby dlatego, że nie ma na to pieniędzy. To jak w starym powiedzeniu "po pierwsze nie mamy armat". Ziemkiewicz uważa, że jedym z wielkich grzechów Platformy jest biurokracja: PO zapewne chciałaby coœ zrobić, coœ zmienić na lepsze. Jednak w tej sprawie mamy sytuację podobnš do tej z PRL. Wystarczy wspomnieć, że Tusk w czasie przejmowania władzy miał 300 tysięcy urzędników. To już było za dużo, a obecnie jest ich około 1 miliona. Ilu dokładnie, właœciwie nie wiadomo. Stosuje się różne uniki, by zataić rzeczywistš ich liczbę. Tymczasem prawo Parkinsona mówi, że im więcej jest urzędników, tym mniej sprawnie działa administracja. Urzędnicy sobie przeszkadzajš, kompetencje sš niejasne, nachodzš na siebie i blokujš nawzajem. Przeprocedowanie czegokolwiek przez urzšd staje się więc znacznie dłuższe, czy wręcz niemożliwe. W polskiej rzeczywistoœci każdy urzędnik szuka tzw. dupochronu. Każdy chce mieć podkładkę, która w razie czego pokaże, że to nie on jest winien. Temu służš np. ekspertyzy zlecane często autorom zewnętrznym. To najlepsze Ÿródło utrzymania. Robi się wiele ekspertyz, z których wynika, że przy obecnym stanie prawnym nie da się czegoœ zrobić. To się niemal zawsze udaje, ponieważ stan prawny jest w Polsce tak skomplikowany, że z wielu rzeczy można się zwolnić. I nawet jeœli premier będzie krzyczał, odgrażał się, rzucał papierami itd. niewiele to zmieni. Może to jedynie skutkować tym, że minister będzie próbował coœ zrobić, pokrzyczy, potupie i coœ będzie udawał. Wszystko jednak utonie w biurokracji. Papierki będš chodziły od jednego urzędnika do drugiego. Każdy będzie tłumaczył, że swoje zrobił a sprawa jest "w konsultacjach". I minister może sobie biegać, może krzyczeć, ale w końcu mu się znudzi. To jest maszyna, która jest w stanie produkować jedynie bierne trwanie. Tusk jest w tym systemie uwięziony jak mucha w słoiku miodu.
ródło: W Sieci Opinii

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL