Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kultura

Zabytki

Zamek Krzyżtopór będzie odnowiony

reg 29-12-2009, ostatnia aktualizacja 29-12-2009 17:26
Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór
źródło: Fotorzepa
autor: Michał Walczak
Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór
źródło: Fotorzepa
autor: Michał Walczak
Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór
źródło: Fotorzepa
autor: Michał Walczak

Ponad 12 mln złotych będzie kosztowała częściowa renowacja ruin XVII-wiecznego zamku Krzyżtopór w Ujeździe (Świętokrzyskie).

Wójt gminy Iwaniska Marek Staniek i przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Andrzej Koss podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia.

Pracownicy i studenci warszawskiej ASP najpierw przeprowadzą na terenie budowli badania archeologiczne. W ramach prac konserwatorskich zostanie odnowiona brama wjazdowa do zamku, częściowo dziedziniec oraz sale balowe, w których znajdą się ekspozycje muzealne i galeria. W planach jest też częściowa rekonstrukcja ogrodu różanego przy zamku.

Renowacja ruin jest elementem realizacji przez gminę unijnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt "Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - markowym produktem turystycznym województwa świętokrzyskiego" przewiduje także promocję turystyczną zamku. Jak powiedział PAP Staniek, przetarg na zorganizowanie promocji będzie ogłoszony w styczniu 2010 roku.

W ramach inwestycji przy zabytkowej budowli mają powstać ścieżki dydaktyczne. Przed zamkiem zostanie zbudowany nowy parking. Całość przedsięwzięcia ma zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat.

"Mimo braku profesjonalnej promocji Krzyżtopór to po "Juraparku" w Bałtowie i Św. Krzyżu trzecie, najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w regionie świętokrzyskim. Chcemy, by zamek stał się miejscem, w którym turyści będą mogli poznać dzieje potęgi XVII-wiecznej Rzeczpospolitej" - powiedział PAP odpowiedzialny za środki unijne z ramienia zarządu województwa Marcin Perz.

Wczesnobarokowy zamek w Ujeździe zbudowano w latach 1626 - 1644 na polecenie magnata Krzysztofa Ossolińskiego. Powstał "palazzo in fortezza" - pałac w fortecy, czyli połączenie domu z siedzibą obronną. Według legendy, zamek został zbudowany na zasadach kalendarza: ma cztery baszty - bo tyle jest pór roku, 12 sal - tyle, ile jest miesięcy w roku, 52 pokoje odpowiadają liczbie tygodni, a 365 okien - liczbie dni.

Nazwa Krzyżtopór pochodzi od krzyża - symbolu religijności fundatora - i toporu, herbu Ossolińskich, wykutych nad głównym wejściem do zamku.

W 1655 roku Krzyżtopór zrabowali Szwedzi, a w ruinę popadł on po konfederacji barskiej w 1770 roku. Do dziś zachowało się ok. 90 proc. murów oraz 10 proc. sklepień pierwotnej budowli, które sukcesywnie zabezpieczano jako trwałą ruinę. Przetrwały także bastiony, fosa i ślady mostów.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Tęcza rozpala wielkie emocje

  Ustawienie samej konstrukcji instalacji już podgrzało nastroje. A powrót całej tęczy może doprowadzić 
do wrzenia. >>
  common