Pięciolatki do zerówek marsz

aktualizacja: 07.04.2012, 06:50
Od decyzji rodziców będzie zależała nie tylko edukacja, ale przyszłość...
Od decyzji rodziców będzie zależała nie tylko edukacja, ale przyszłość sześciolatka, a co za tym idzie aktywność zawodowa
Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Dzieci urodzone w 2007 r. muszą we wrześniu rozpocząć edukację przedszkolną. To rodzice mają obowiązek pamiętać o zapisaniu ich do placówki

Choć ostatnia marcowa nowelizacja ustawy o systemie oświaty odroczyła obniżenie wieku szkolnego o dwa lata, to pięciolatki nadal muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Tak wynika z art. 14 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572).

Zapisy obowiązkowe

Oznacza to, że rodzice dzieci urodzonych w 2007 r. muszą zgłosić je do przedszkola, oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego. Gmina zaś musi im zapewnić miejsce w prowadzonych przez siebie placówkach.
390 tys. pięciolatków rozpocznie w tym roku naukę w szkolnej lub przedszkolnej zerówce
Trzeba pamiętać, że w wypadku przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja. O ile każda szkoła ma określony obwód i musi przyjąć do pierwszej klasy dzieci w nim mieszkające, o tyle przedszkola obwodów nie mają. Dlatego dziecko może trafić do placówki niepołożonej najbliżej domu albo do oddziału zerówkowego w szkole. Zwłaszcza w dużych miastach, np. Warszawie i Gdańsku, większość oddziałów dla pięciolatków znajduje się właśnie w szkołach. Gminy tworzyły je tam, spodziewając się, że od września sześciolatki będą obowiązkowo uczniami pierwszej klasy.
Bożena Skomorowska z Biura Prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej dodaje, że przepisy ustawy o systemie oświaty nie przewidują odroczenia tego obowiązku dla żadnego dziecka. Każdy pięciolatek musi więc chodzić do przedszkola, nawet jeśli rodzice mają pewność, że jako sześciolatka nie zapiszą go do pierwszej klasy.
Jeśli ich dziecko nie będzie chodziło do zerówki, to mogą zostać ukarani. Zgodnie bowiem z art. 20 ustawy o systemie oświaty niespełnienie tego obowiązku podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Co więcej, rodzice mogą być ukarani, jeśli w ciągu jednego miesiąca dziecko ma co najmniej 50 proc. nieusprawiedliwionych nieobecności. Postępowanie w sprawie niespełniania obowiązku szkolnego prowadzi organ prowadzący szkoły i przedszkola, czyli gmina.
Z drugiej strony wspomniany art. 20 nie dotyczy już sześciolatków. Jeśli pięciolatki po ukończeniu zerówki nie pójdą do szkoły, mogą kontynuować edukację przedszkolną lub bezkarnie pozostać w domu.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przyznaje, że w praktyce obowiązek kontynuacji edukacji przedszkolnej dla sześciolatków w roku szkolnym 2012/2013, a także 2013/2014 jest niemożliwy do wyegzekwowania. Brakuje bowiem przepisu nakazującego stosowanie do sześciolatków art. 20 ustawy o systemie oświaty.

Dojazd za darmo

Rodzice powinni pamiętać też, że zgodnie z ustawą oświatową droga z domu do najbliższego publicznego przedszkola nie powinna przekraczać 3 km. Jeżeli jest dłuższa, gmina musi zapewnić bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej.
Paweł Kubicki ze Stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci zauważa, że obowiązkiem gminy jest również zapewnienie niepełnosprawnym pięciolatkom bezpłatnego dojazdu do placówki.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki j.ojczyk@rp.pl
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE