Pięciolatki do zerówek marsz

aktualizacja: 07.04.2012, 06:50
Od decyzji rodziców będzie zależała nie tylko edukacja, ale przyszłość...
Od decyzji rodziców będzie zależała nie tylko edukacja, ale przyszłość sześciolatka, a co za tym idzie aktywność zawodowa
Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Dzieci urodzone w 2007 r. muszą we wrześniu rozpocząć edukację przedszkolną. To rodzice mają obowiązek pamiętać o zapisaniu ich do placówki

Choć ostatnia marcowa nowelizacja ustawy o systemie oświaty odroczyła obniżenie wieku szkolnego o dwa lata, to pięciolatki nadal muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Tak wynika z art. 14 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572).

Zapisy obowiązkowe

Oznacza to, że rodzice dzieci urodzonych w 2007 r. muszą zgłosić je do przedszkola, oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego. Gmina zaś musi im zapewnić miejsce w prowadzonych przez siebie placówkach. 390 tys. pięciolatków rozpocznie w tym roku naukę w szkolnej lub przedszkolnej zerówceTrzeba pamiętać, że w wypadku przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja. O ile każda szkoła ma określony obwód i musi przyjąć do pierwszej klasy dzieci w nim mieszkające, o tyle przedszkola obwodów nie mają. Dlatego dziecko może trafić do placówki niepołożonej najbliżej domu albo do oddziału zerówkowego w szkole. Zwłaszcza w dużych miastach, np. Warszawie i Gdańsku, większość oddziałów dla pięciolatków znajduje się właśnie w szkołach. Gminy tworzyły je tam, spodziewając się, że od września sześciolatki będą obowiązkowo uczniami pierwszej klasy.Bożena Skomorowska z Biura Prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej dodaje, że przepisy ustawy o systemie oświaty nie przewidują odroczenia tego obowiązku dla żadnego dziecka. Każdy pięciolatek musi więc chodzić do przedszkola, nawet jeśli rodzice mają pewność, że jako sześciolatka nie zapiszą go do pierwszej klasy.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE