Hotele drożeją, przeloty jeszcze po 270 złotych

aktualizacja: 13.03.2012, 00:06
Pasażerowie pociągu Eurostar
Pasażerowie pociągu Eurostar
Foto: AFP

Londyn. Noclegi podczas igrzysk mogą zdrożeć w granicach 9 – 36 procent. Większe skoki cen wyhamuje bardzo duża hotelarska konkurencja

Według branżowego portalu e-hotelarstwo średnia cena pokoju wzrośnie w wariancie dla hotelarzy optymistycznym o 36 proc. Natomiast scenariusz, który byłby sporym zmartwieniem branży hotelarskiej, zakłada wzrost cen noclegów o zaledwie 9,1 proc.
– Baza hotelowa w samym Londynie w dniu rozpoczęcia igrzysk ma liczyć 123 tys. pokoi. To o niemal 20 tys. więcej, niż mają wszystkie hotele w Polsce. Tak duża konkurencja daje o wiele mniejsze pole do wzrostu cen podczas dużych imprez – twierdzi Andrzej Szafrański, redaktor naczelny e-hotelarstwa.
Analitycy w obu scenariuszach biorą pod uwagę ten sam, bardzo wysoki,  92-procentowy stopień wykorzystania pokoi hotelowych. Założono, że do Londynu przyjedzie od 450 do przeszło 900 tys. kibiców. Obecnie średnie ceny noclegu w hotelu kształtują się w zależności od sezonu w granicach 140 – 160 funtów. Średnia cena w obiektach ekonomicznych  to 40 – 45 funtów.
Zdaniem Janusza Mitulskiego, partnera w firmie doradczej Horwath HTL, średnie podwyżki cen  noclegów mogą być większe – w granicach 40 – 50 proc. – Trzeba jednak pamiętać o przykładzie igrzysk w Atenach: tam hotele podniosły ceny dwu-, trzykrotnie i w rezultacie stały puste – przypomina Mitulski.
Liczba zapytań o bilety lotnicze na okres igrzysk wzrosła na razie o 12 proc. w stosunku do lat ubiegłych – przyznaje Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl. Cena  biletów zakupionych z tak dużym wyprzedzeniem nie jest na razie wysoka. Można polecieć  nawet za 267 zł  w dwie strony. – Przypuszczam, że im bliżej igrzysk, tym ceny będą  wyższe – dodaje Neska.
Dr Adam Blake z Uniwersytetu w Nottingham szacuje, że PKB Wielkiej Brytanii w  latach 2005 – 2016 wzrośnie dzięki organizacji igrzysk o 1,9 mld funtów. Brytyjski Departament Kultury, Mediów i Sportu podaje, że w latach 2009 – 2012 dzięki olimpiadzie powstanie ok. 30 tys. miejsc pracy i nawet 75 tys. przedsiębiorstw skorzysta na imprezie. Igrzyska nie pozostają też bez wpływu na handel. Państwa, które je organizują, notują o 30 proc. większy eksport.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE