REKLAMA

Sprawa Magdy z Sosnowca

Gowin: nie akceptuję metod Rutkowskiego

jsat 08-02-2012, ostatnia aktualizacja 08-02-2012 18:33
Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości
autor: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości

Nie akceptuję takich metod, jakimi posługuje się Krzysztof Rutkowski - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Proszony o odniesienie się do działań Krzysztofa Rutkowskiego w sprawie Magdy z Sosnowca minister sprawiedliwości, który uczestniczył w Warszawie w obchodach święta Służby Więziennej, nie chciał oceniać zaangażowania Rutkowskiego w tę konkretną sprawę. - Mogę powiedzieć tylko tyle, że nie akceptuję takich metod, jakimi on się posługuje - podkreślił.

Zarazem Gowin przyznał, że policja "nie może się posługiwać takimi metodami, jakimi posługują się prywatni detektywi czy ci, którzy uzurpują sobie prawo do takiej roli". - Moim zdaniem policja doszłaby w krótkim czasie do takich samych ustaleń i nie trzeba było wystawiać na oczy opinii publicznej tragedii matki tej dziewczynki - dodał minister.

Magda zaginęła 24 stycznia br. Początkowo jej matka utrzymywała, że dziewczynka została porwana. W sprawę zaangażował się Rutkowski. To on w miniony czwartek nagrał swoją rozmowę z kobietą, podczas której powiedziała mu, że dziecko zginęło w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W piątek wieczorem - już policjantom - Katarzyna W. pokazała miejsce ukrycia zwłok. Prokuratura przedstawiła jej zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Ze śledztwa do odrębnego postępowania wyłączono wątek udziału Rutkowskiego w poszukiwaniach małej Magdy. Prokuratorzy z Katowic uznali, że sprawę trzeba przekazać do innej jednostki, by pod ich adresem nie padły zarzuty braku bezstronności.

Pierwszy wątek gliwickiego postępowania dotyczy art. 245 Kodeksu karnego, czyli użycia przemocy lub groźby bezprawnej w celu wywarcia wpływu na świadka, kolejny - niepowiadomienia organu prowadzącego postępowanie karne o zawarciu umowy związanej z tym postępowaniem. Trzeci dotyczy świadczenia usług detektywistycznych i wykonywania czynności zastrzeżonych dla organów i instytucji państwa.

Rutkowski stanowczo twierdzi, że jego firma poinformowała policję, że angażuje się w sprawę małej Magdy. Prokuratura wysłała pismo do Komendy Policji w Sosnowcu, by to zweryfikować. Prokuratura chce też mieć oficjalne potwierdzenie podawanych już w mediach informacji, że spółka, w której Rutkowski jest udziałowcem, ma koncesję na usługi detektywistyczne. Sam Rutkowski nie ma licencji detektywa. Cofnął mu ją w czerwcu 2009 roku ówczesny komendant wojewódzki policji w Łodzi.

Rutkowski wielokrotnie powtarzał, że w sprawie Magdy nie ma sobie nic do zarzucenia. Skrytykował przedstawicieli policji, w tym komendanta głównego, za - jego zdaniem kłamliwe - informacje udzielanie mediom i sposób prowadzenia śledztwa. Komenda Główna Policji zapowiedziała, że wystąpi do sądu z pozwem w związku ze słowami Rutkowskiego.

Przeczytaj więcej o:  Jarosław Gowin, Krzysztof Rutkowski, Madzia z Sosnowca

PAP
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Komentarze

Dodaj komentarz

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany Załóż konto|Zaloguj się

Pozostało znaków: 2500

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Próba samobójcza Katarzyny W.?

Katarzyna W., matka półrocznej Madzi z Sosnowca trafiła do szpitala. Prawdopodobnie połknęła leki >>