Kadry

Podróże służbowe: od 1 września 2012 r. 30 zł diety w krajowej podróży służbowej

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Od 1 stycznia 2013 r. mają wzrosnąć stawki krajowych i zagranicznych diet. Ministerstwo Pracy przygotowało kolejny projekt rozporządzenia
Czwarty w ciągu ostatniego półtora roku projekt rozporządzenia w sprawie wysokości oraz ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej wyszedł spod piór ministerialnych urzędników. Jeżeli wejdzie w życie, a ma to nastąpić od 1 stycznia  2013 r., cała problematyka rozliczania pracowniczych służbowych wojaży zarówno krajowych, jak i zagranicznych zostanie uregulowana w jednym rozporządzeniu.

Wyższe diety krajowe

Styczniowy projekt nie różni się znacząco od zeszłorocznego majowego. Utrzymuje propozycję podniesienia kwoty krajowej diety o 7 zł – z obecnych 23 zł do 30 zł – za dobę podróży. To pierwsza korekta od 2007 r. Resort zakłada, że stawka obowiązywałaby co najmniej do końca 2013 r. Nowością ma być wypłata częściowej diety, jeśli pracodawca funduje tylko część posiłków – patrz ramka.
W ocenie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych 30 zł za dobę krajowej podróży służbowej to za mało. – Postulowaliśmy podniesienie diety do 46 zł. Proponowany w rozporządzeniu wzrost nie kompensuje wzrostu cen żywności, nie jest też adekwatny do cen usług gastronomicznych – uważa Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ. – 30 zł na przeżycie w delegacji nie przystaje do dzisiejszych realiów. Zamrożenie diet do końca 2013 r. pogłębi ten stan rzeczy. Postulowaliśmy przywrócenie mechanizmu waloryzacji, niestety resort pracy go nie uwzględnił – twierdzi Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność". Resort utrzymał propozycję podniesienia pułapu zwrotu wydatków noclegowych do 600 zł, na poziomie 20-krotności stawki diety. Pracownik mógłby domagać się także zwrotu innych, niezbędnych i udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Kryterium niezbędności wydatków jest warunkiem nowym; dawałoby pracodawcy furtkę do określenia zarówno rodzaju, jak i wysokości kosztów. Projekt przedstawia tylko przykładowy katalog – byłyby nimi w szczególności: opłaty za bagaż, opłaty za przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, opłata za miejsce parkingowe.

Zmiany w zagranicznych wojażach

Poza zmianą kwot niektórych zagranicznych diet i limitów noclegowych znikną wątpliwości, jak ustalić diety, gdy pracownik wykonuje zadania służbowe w kilku państwach. Po zmianach możliwe będzie ustalenie kilku państw docelowych, a to umożliwi ustalenie diet w odpowiedniej wysokości dla każdego państwa. Co istotne, ustalono także, że w zagranicznej podróży, przemieszczając się jeszcze po terenie kraju, obowiązywać będą przepisy dotyczące krajowych delegacji. etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe
Źródło: Rzeczpospolita
UKRYJ KOMENTARZE KOMENTARZE RP.PL KOMENTARZE FACEBOOK

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL