Podróże służbowe: od 1 września 2012 r. 30 zł diety w krajowej podróży służbowej

aktualizacja: 19.01.2012, 07:50
Podróże służbowe: od 1 września 2012 r. 30 zł diety w krajowej po...
Podróże służbowe: od 1 września 2012 r. 30 zł diety w krajowej podróży służbowej
Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Od 1 stycznia 2013 r. mają wzrosnąć stawki krajowych i zagranicznych diet. Ministerstwo Pracy przygotowało kolejny projekt rozporządzenia

Czwarty w ciągu ostatniego półtora roku projekt rozporządzenia w sprawie wysokości oraz ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej wyszedł spod piór ministerialnych urzędników. Jeżeli wejdzie w życie, a ma to nastąpić od 1 stycznia  2013 r., cała problematyka rozliczania pracowniczych służbowych wojaży zarówno krajowych, jak i zagranicznych zostanie uregulowana w jednym rozporządzeniu.

Wyższe diety krajowe

Styczniowy projekt nie różni się znacząco od zeszłorocznego majowego. Utrzymuje propozycję podniesienia kwoty krajowej diety o 7 zł – z obecnych 23 zł do 30 zł – za dobę podróży. To pierwsza korekta od 2007 r. Resort zakłada, że stawka obowiązywałaby co najmniej do końca 2013 r. Nowością ma być wypłata częściowej diety, jeśli pracodawca funduje tylko część posiłków – patrz ramka.W ocenie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych 30 zł za dobę krajowej podróży służbowej to za mało.– Postulowaliśmy podniesienie diety do 46 zł. Proponowany w rozporządzeniu wzrost nie kompensuje wzrostu cen żywności, nie jest też adekwatny do cen usług gastronomicznych – uważa Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE