REKLAMA
Jak uniknąć komornika gdy nie płacimy swoich zobowiązań

Poradnik prawny

Jak uniknąć komornika gdy nie płacimy swoich zobowiązań

Gdy przestajesz płacić raty, wierzyciel najpierw będzie cię ponaglał telefonami i pismami wzywającymi do uregulowania należności. Gdy to nie pomoże, przyśle komornika
Kto może dostać wyższą emeryturę

Poradnik prawny

Kto może dostać wyższą emeryturę

Osoba, która po przyznaniu świadczenia na starych zasadach przepracowała co najmniej 2,5 roku, może zyskać na nowej kwocie bazowej, gdy będzie się starać o drugie świadczenie
Zwrot nadpłaty PIT

Poradnik prawny

Zwrot nadpłaty PIT

Kiedy podatnik dostanie pieniądze od fiskusa
Jak wykorzystać potknięcia fiskusa

Poradnik prawny

Jak wykorzystać potknięcia fiskusa

Podatnik, który zna przepisy, ma szansę wygrać z fiskusem
Jakie koszty ponosimy w sądzie i u notariusza

Poradnik prawny

Jakie koszty ponosimy w sądzie i u notariusza

To, jak dużo wydamy w sądzie, zależy od tego, o co chcemy się spierać
Umowa deweloperska po nowemu

Poradnik dla kupujących mieszkanie

Umowa deweloperska po nowemu

Nowe przepisy dotyczące umowy deweloperskiej
Nowe prawo dla pacjentów

Poradnik prawny

Nowe prawo dla pacjentów

Ceny leków refundowanych, leczenie, odszkodowania za błędy lekarskie
Jak rozpocząć karierę zawodową

Poradnik prawny

Jak rozpocząć karierę zawodową

Poznaj swoje prawa podejmując pierwszą pracę
Kiedy warto złożyć wniosek o emeryturę

Poradnik prawny

Kiedy warto złożyć wniosek o emeryturę

Kto ma zgłosić wniosek o emeryturę lub rentę w lutym, a kto ma poczekać

Podatek dochodowy PIT

Istotne jest przeznaczenie gruntu, który został kupiony

Aleksandra Tarka 28-01-2012, ostatnia aktualizacja 28-01-2012 08:02

Podatnik, który za pieniądze zgromadzone w kasie mieszkaniowej kupił działkę rekreacyjną, na której można postawić np. dom, nie musi zwracać odliczenia

Ulga na kasę mieszkaniową obowiązywała do końca 2001 r. Wielu podatników wciąż z niej jednak korzysta. Po likwidacji ulgi prawo do niej zachowały osoby, które przed 1 stycznia 2002 r. zawarły umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową. Odliczenie przysługuje im aż do końca tej umowy, czyli do upływu terminu systematycznego oszczędzania.

Zgodnie z przepisami podatnik po wycofaniu oszczędności z kasy mieszkaniowej musi w tym samym roku wydać pieniądze na cele mieszkaniowe. Niedochowanie tego warunku powoduje konieczność zwrotu ulgi, czyli doliczania do dochodu (przychodu) lub podatku kwot uprzednio odliczonych z tego tytułu.

Cele mieszkaniowe w tym wypadku definiuje ustawa z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1070 ze zm.). Są to cele służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy, do

których zalicza się m.in. nabycie działki budowlanej albo jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest bądź też ma być położony lokal kredytobiorcy.

Podatnicy, którzy chcą pieniądze wycofane z kasy mieszkaniowej przeznaczyć na zakup gruntu, mogą mieć wątpliwości, czy pozwoli im to zachować prawo do ulgi. Kłopot wynika z tego, że ustawa nie definiuje pojęcia działki budowlanej. Zwłaszcza może pojawić się pytanie, czy zakup gruntu na terenie przeznaczonym pod rekreację spełnia ten warunek.

O charakterze budowlanym działki rozstrzyga miejscowy plan zagospodarowania

Najnowsze wyjaśnienia organów podatkowych rozstrzygają te wątpliwości na korzyść podatników. W jednej z interpretacji fiskus przypomniał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 ze zm.) działka budowlana to nieruchomość, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego. W interpretacji podkreślono, że o przeznaczeniu danego gruntu pod zabudowę decydują władze gminne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W razie zaś jego braku zastępuje go decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Fiskus nie miał wątpliwości, że to plan zagospodarowania przestrzennego jako akt prawa miejscowego jest dokumentem rozstrzygającym o tym, czy dany grunt został zakwalifikowany jako przeznaczony pod budowę. Działka, co do której istnieje plan zagospodarowania przestrzennego przeznaczający ją na cele budowlane, spełnia formalne wymogi wynikające z przepisów prawa, pozwalające uznać ją za nieruchomość budowlaną.

Podatnik kupujący za pieniądze z kasy działkę, która jest położona co prawda na terenach rekreacyjnych, ale posiada decyzję o warunkach zabudowy z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkalną, nie musi zwracać odliczenia (por. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 stycznia 2012 r.).

numer interpretacji: IPPB4/415-825/11-3/JK

Zobacz więcej:

» Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Nieruchomości » Ulgi mieszkaniowe

Przeczytaj więcej o:  cele mieszkaniowe, działka budowlana, kredyt kontraktowy, ulga na kasę mieszkaniową

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Komentarze

Dodaj komentarz

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany Załóż konto|Zaloguj się

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Potrzebna jest analiza skutków prawnych, społecznych i ekonomicznych przepisów Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet - uważa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Prawo w firmie

Jesienią powinien być gotowy projekt ustawy poszerzającej wolność gospodarczą - powiedział dziś minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

Prawnicy

W piątek w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie zakończył się egzamin sędziowski

Samorząd

Starostowie dostaną jeszcze więcej czasu na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. To kolejne przedłużenie terminu

Sfera budżetowa

Obłożnie chory ma prawo do wizyt i opieki pielęgniarki w swoim domu. Musi jednak wcześniej w przychodni wskazać ją w deklaracji wyboru

Opinie, analizy

Nie chodzi o ponowne upolitycznienie prokuratury, ale o to, by ta instytucja była w pełni odpowiedzialna za swoje działania, a prokuratorzy za swoje decyzje – pisze o najnowszym projekcie zmian w ustawie o prokuraturze wiceminister sprawiedliwości, Michał Królikowski
reklama