REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Prawo w firmie » VAT » zakres opodatkowania
Jak uniknąć komornika gdy nie płacimy swoich zobowiązań

Poradnik prawny

Jak uniknąć komornika gdy nie płacimy swoich zobowiązań

Gdy przestajesz płacić raty, wierzyciel najpierw będzie cię ponaglał telefonami i pismami wzywającymi do uregulowania należności. Gdy to nie pomoże, przyśle komornika
Kto może dostać wyższą emeryturę

Poradnik prawny

Kto może dostać wyższą emeryturę

Osoba, która po przyznaniu świadczenia na starych zasadach przepracowała co najmniej 2,5 roku, może zyskać na nowej kwocie bazowej, gdy będzie się starać o drugie świadczenie
Zwrot nadpłaty PIT

Poradnik prawny

Zwrot nadpłaty PIT

Kiedy podatnik dostanie pieniądze od fiskusa
Jak wykorzystać potknięcia fiskusa

Poradnik prawny

Jak wykorzystać potknięcia fiskusa

Podatnik, który zna przepisy, ma szansę wygrać z fiskusem
Jakie koszty ponosimy w sądzie i u notariusza

Poradnik prawny

Jakie koszty ponosimy w sądzie i u notariusza

To, jak dużo wydamy w sądzie, zależy od tego, o co chcemy się spierać
Umowa deweloperska po nowemu

Poradnik dla kupujących mieszkanie

Umowa deweloperska po nowemu

Nowe przepisy dotyczące umowy deweloperskiej
Nowe prawo dla pacjentów

Poradnik prawny

Nowe prawo dla pacjentów

Ceny leków refundowanych, leczenie, odszkodowania za błędy lekarskie
Jak rozpocząć karierę zawodową

Poradnik prawny

Jak rozpocząć karierę zawodową

Poznaj swoje prawa podejmując pierwszą pracę
Kiedy warto złożyć wniosek o emeryturę

Poradnik prawny

Kiedy warto złożyć wniosek o emeryturę

Kto ma zgłosić wniosek o emeryturę lub rentę w lutym, a kto ma poczekać

zakres opodatkowania

Wynagrodzenie za odroczoną płatność zwolnione z VAT

Katarzyna Rapacz 10-06-2011, ostatnia aktualizacja 10-06-2011 03:51

Kwota odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębniona na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego klienta, jest wynagrodzeniem za odrębną usługę finansowąpodlegającą VAT, ale korzystającą ze zwolnienia od tego podatku

Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 16 maja 2011 (ILPP2/443-369/11-2/SJ).

Spółka ze względu na trudną sytuację  na rynku i problemy finansowe części kontrahentów udziela w niektórych przypadkach kredytu kupieckiego, ustalając znacznie wydłużone terminy płatności za sprzedany towar, np. 90 dni.

Spółka pobiera od klientów z tego tytułu odsetki za okres od daty sprzedaży do daty wymagalności płatności. We wniosku o interpretację zadała pytanie, czy kwotę odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnioną na fakturze sprzedaży towarów, należy w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 traktować jako usługę zwolnioną z tego podatku.

Zdaniem spółki wynagrodzenie za odroczenie terminu płatności jest wynagrodzeniem za odrębną od dostawy towarów usługę, tj. usługę udzielania kredytu kupieckiego, która podlega zwolnieniu od VAT.

Izba podzieliła to stanowisko. Zdaniem organu sprzedawca poprzez odroczenie terminu płatności podczas tego odroczenia kredytuje nabywcę. W związku z tym kwota odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębniona na fakturze, stanowi wynagrodzenie za odrębną usługę finansową podlegającą opodatkowaniu.

Usługa ta jednakże korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Komentarz

Normalną praktyką handlową jest sprzedaż połączona z odroczeniem terminu płatności. W typowej sytuacji klient płaci jedynie cenę sprzedaży nabytych towarów i nie jest zobowiązany do zapłaty z tytułu odroczenia terminu wymagalności płatności. W konsekwencji dochodzi do wykonania jednej czynności opodatkowanej: odpłatnej dostawy towarów.

Odmiennie natomiast kształtuje się sytuacja, gdy nabywcy udzielony zostaje kredyt kupiecki. Kredyt taki, zwany również handlowym lub towarowym, udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu i ma formę odroczonego ponad ogólnie przyjęte standardy terminu płatności. Sprzedawca poprzez odroczenie terminu płatności podczas tego odroczenia kredytuje nabywcę.

Według izby jeśli sprzedawca z tego tytułu pobiera dodatkowe wynagrodzenie, dochodzi do wykonania dwóch odrębnych czynności opodatkowanych:po pierwsze dostawy sprzedawanego towaru i po drugie odpłatnego świadczenia usługi. Usługą tą jest finansowanie klienta przez okres odroczenia płatności kredytem kupieckim.

Usługa finansowania kontrahenta jest opodatkowana odrębnie od dostawy sprzedanych towarów. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT zwolnieniu od podatku podlegają „usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę”.

W komentowanej interpretacji zarówno podatnik, jak i organ powołali się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 27 października 1993 w sprawie Muys’en De Winter’s Bouw- en Aannemingsbedrijf BV (C-281/91). Zgodnie z nim odroczenie terminu płatności z tytułu nabytych towarów w zamian za wynagrodzenie,

co do zasady, powinno być traktowane jako udzielenie kredytu zwolnione z VAT. ETS uzasadnił ten pogląd koniecznością zapewnienia równego traktowania podatników.

Odmienna bowiem interpretacja powodowałaby, że nabywcy finansowani przez sprzedawcę musieliby zapłacić VAT od naliczonych odsetek, podczas gdy nabywcy finansujący się kredytem udzielonym przez bank lub inny podmiot takiego obowiązku by nie mieli, ponieważ usługa taka, jako usługa udzielania kredytu, podlegałaby zwolnieniu z VAT.

W związku z tym ETS uznał, że niezależnie czy finansującym jest sprzedawca czy podmiot trzeci, odsetki płacone przez nabywcę korzystają ze zwolnienia.

Komentowana interpretacja dotyczy jedynie odsetek należnych po dostawie towarów. Należałoby zauważyć, że zgodnie z wyrokiem ETS odsetki należne sprzedawcy od klienta z tytułu finansowania go do momentu dostawy towarów są elementem składowym ceny należnej z tytułu sprzedaży.

Jedynie odsetki należne za okres po dostawie towarów należy traktować jako wynagrodzenie za usługę finansowania kredytem kupieckim.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  kredyt kupiecki, odsetki, ustawa o VAT, usługa, usługa finansowa, vat, wynagrodzenie, zwolnienie

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Prawo dla Ciebie

Potrzebna jest analiza skutków prawnych, społecznych i ekonomicznych przepisów Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet - uważa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Prawo w firmie

Jesienią powinien być gotowy projekt ustawy poszerzającej wolność gospodarczą - powiedział dziś minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

Prawnicy

W piątek w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie zakończył się egzamin sędziowski

Samorząd

Starostowie dostaną jeszcze więcej czasu na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. To kolejne przedłużenie terminu

Sfera budżetowa

Obłożnie chory ma prawo do wizyt i opieki pielęgniarki w swoim domu. Musi jednak wcześniej w przychodni wskazać ją w deklaracji wyboru

Opinie, analizy

Nie chodzi o ponowne upolitycznienie prokuratury, ale o to, by ta instytucja była w pełni odpowiedzialna za swoje działania, a prokuratorzy za swoje decyzje – pisze o najnowszym projekcie zmian w ustawie o prokuraturze wiceminister sprawiedliwości, Michał Królikowski
reklama