NIP tylko dla przedsiębiorców, PESEL dla osób fizycznych - od 2012

aktualizacja: 28.12.2011, 07:50

Od początku 2012 r. osoby fizyczne będą posługiwać się tylko numerem PESEL

1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie część przepisów nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Jedną z najważniejszych zmian będzie zniesienie NIP, numerów nadanych osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT.

Numer sam wygaśnie

Oznacza to, że 1 stycznia ich NIP wygaśnie z mocy prawa. Numer PESEL będzie identyfikatorem podatkowym na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych. Trzeba go będzie podawać na żądanie organów administracji rządowej i samorządowej, organów kontroli skarbowej, przedstawicieli NIK oraz banków i SKOK, stron czynności cywilnoprawnych, a także płatników i inkasentów.
Co w sytuacji, gdy ktoś będzie chciał później rozpocząć działalność gospodarczą? Będzie musiał wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o nadanie nowego NIP.Ale uwaga, w innej sytuacji znajdą się osoby, które np. zatrudniają na umowę-zlecenie nianię, pomoc domową czy ogrodnika. Zgodnie z nowelizacją pracodawcom, którzy opłacają za zatrudnione osoby składki na ubezpieczenie społeczne, nadal nadawany będzie NIP.Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to NIP nadany im na podstawie dotychczasowych przepisów nadal obowiązuje i automatycznie przekształca się w numer identyfikacji podatkowej, o którym mowa w nowelizacji.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE