REKLAMA
Tutaj jesteś: Weekend rp.pl

Weekend rp.pl

Duchowni w USA: Obama zdradził chrześcijan

Jacek Przybylski 18-02-2012, ostatnia aktualizacja 18-02-2012 00:00
źródło: AFP

Większość amerykańskich katolików, ewangelików i protestantów źle ocenia pracę Baracka Obamy. A notowania prezydenta mogą jeszcze pogorszyć apele duchownych, którzy wzywają wiernych wszystkich religii do protestów przeciwko polityce Białego Domu.

Z opublikowanego w tym tygodniu sondażu Rasmussena wynika, że chociaż poparcie dla prezydenta wśród wszystkich ankietowanych Amerykanów wzrosło do 50 procent (źle ocenia go 49 procent pytanych), to negatywną ocenę polityce prezydenta wystawia 61 procent ewangelików, 59 procent katolików i 52 procent protestantów.

Zła ocena wynika między innymi z burzy wokół forsowanej przez Baracka Obamę polityki kontroli urodzin. Biały Dom chce zmusić chrześcijańskich pracodawców — m.in. szpitale, uniwersytety czy domy opieki — do obowiązkowego opłacania ubezpieczenia zdrowotnego, zapewniającego bezpłatny dostęp do środków antykoncepcyjnych, środków poronnych czy sterylizacji. Obama jest głuchy na argumenty, że nowe przepisy ograniczą wolność religii. I chociaż złożył propozycję „uelastycznienia" nowego prawa, to duchowni Kościoła katolickiego odrzucają ją, podkreślając, że „pseudokompromis" polegający na przełożeniu o jeden rok daty egzekwowania kontrowersyjnych przepisów, jest „obraźliwy" i niebezpieczny z punktu widzenia konstytucyjnych praw milionów wierzących Amerykanów.

- To prawo jest sprzeczne z podstawowych prawem katolików będących obywatelami USA to organizowania się i pracy dla wspólnego dobra w przestrzeni publicznej – podkreślił metropolita Filadelfii arcybiskup Charles Chaput, zaznaczając, że „katolickie instytucje nie mogą podporządkować się temu niesprawiedliwemu prawu bez narażania na szwank swej katolickiej tożsamości".

– Nowa ustawa powinna zostać jak najszybciej w całości odrzucona — zaapelował jeden z najbardziej poważanych duchownych w USA.

Kardynał Charles Chaput zauważył także, że w ostatnich wyborach prezydenckich Baracka Obamę poparło wielu katolików, którzy teraz czują się zdradzeni i zignorowani. W tym samym tonie wyraził się również arcybiskup Waszyngtonu, który wezwał nie tylko katolików, ale również wiernych wszystkich innych religii, aby przeciwstawili się polityce Białego Domu. — Ludzie muszą głośno upomnieć się o swoje prawa – stwierdził w rozmowie z Fox News kardynał Donald Wuerl. Jego zdaniem propozycje Białego Domu to bowiem „niepotrzebna ingerencja rządu w wewnętrzne sprawy instytucji religijnych i zagrożenie, że rząd będzie zmuszał osoby wierzące i grupy religijne do pogwałcenia ich najgłębszych przekonań".

Kościół ma w tej sprawie ważnych sojuszników. Krytycznie forsowane przez Biały Dom przepisy ocenili tak znani profesorowie jak Robert George z Princeton, Mary Ann Glendon z Harvarda czy Carter Snead z Uniwersytetu Notre Dame. Utrata poparcia wiernych mogłaby poważnie utrudnić Barackowi Obamie walkę o reelekcję. – Jeśli Obama nie odzyska głosów katolików, przegra listopadowe wybory – powiedział Ojciec Thomas Reese, teolog waszyngtońskiego Uniwersytetu Georgetown i były redaktor naczelny jezuickiego magazynu „America", cytowany przez „Vatican Insider".

Przeczytaj więcej o:  Barack Obama, Obama kontra katolicy, arcybiskup Charles Chaput, biskupi przeciwko polityce Białego Domu, kardynał Donald Wuerl, polityka, religia, wybory prezydenckie w USA

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Komentarze

Dodaj komentarz

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany Załóż konto|Zaloguj się

Pozostało znaków: 2500