Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Styl Życia » Design

Design

Designerskie choinki

Monika Kuc 08-12-2011, ostatnia aktualizacja 08-12-2011 13:56
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
Sandra Groll Bez tytułu (2004)
Sandra Groll Bez tytułu (2004)
źródło: rp.pl
autor: Monika Kuc

W Goethe-Institut w Warszawie i w Krakowie trwa wystawa niekonwencjonalnych pomysłów na świąteczną choinkę

Twórcami 30 zaskakujących prac - zabawnych, prowokujących lub szokujących - są niemieccy artyści i designerzy. Nic dziwnego, że pomysł narodził się w Niemczech, w końcu bożonarodzeniowa choinka wywodzi się z tradycji germańskiej.

Projektodawcami projektu są dwaj młodzi designerzy z Karlsruhe - Johannes Marmon i Johannes Müller (założyciele studia jjoo design). Wpadli na pomysł artystycznej interpretacji świątecznego drzewka w 2004 roku, jeszcze gdy byli studentami Wyższej Szkoły Designu.

Do udziału w projekcie zaprosili szerokie grono twórców. Każdy mógł dać upust własnym emocjom i skojarzeniom z choinką. Odezwali się fani i krytycy. Jedni manifestowali radość, inni wyrażali dystans do choinki i świąt. Idea designerskiego drzewka połączyła jednych i drugich. Tak spodobała się wszystkim, że wystawy zaczęto organizować w Karsruhe co roku. Kolekcja rozrosła się. W Warszawie i Krakowie oglądamy najlepsze projekty, wybrane z siedmiu corocznych edycji.

Wiele z nich ujmuje poczuciem humoru autora. Najzabawniejsza choinka Sebastiana Herknera powstała z... wystrzyżonej szczotki do zamiatania. Bywa, że humor łączy się z ironią, gdy artyści chcą zwrócić uwagę na komercjalizację świąt Bożego Narodzenia. Np. Sebastian Cremers stworzył plakat z choinką złożoną z markowych podpisów - od Barbie i LEGO do VOLVO, czy CARTIERA. To znakomita synteza naszych marzeń i wysiłków firm, by bożonarodzeniowa gorączka prezentów generowała zysk.

„Oh, choinka" - taki tytuł nosi wystawa, pokazująca, że kreatywne pomysły są niewyczerpane i odświeżają utrwalony kanon.

- Bożonarodzeniowa choinka - mówią Marmon i Müller - bywa pogańska i chrześcijańska, można ją spotkać w supermarketach i na bożonarodzeniowych jarmarkach; symbolizuje dostatek i komercję, stoi w prywatnych domach i na publicznych placach od Sztokholmu do Kapsztadu i Miami; różne punkty widzenia nadają jej nowy wygląd.

Prezentowane na wystawie choinki zaskakują pomysłowością. Bywają z zapałek, zielonych i czerwonych ostrych papryczek, słomek do napojów i butelki coca-coli albo z  sylwestrowych kieliszków, wypełnionych białym i czerwonym winem...

Wszystkie te obiekty po raz pierwszy prezentowane są za granicą – w 25 Instytutach Goethego, m.in. w Paryżu, Montrealu, Abu Dhabi.

Wystawa czynna w Warszawie do  23.12, w Krakowie do 16.12

Przeczytaj więcej o:  Boże Narodzenie , choinka , designerzy , Goethe-Institut , Johannes Marmon , Johannes Müller , karlsruhe , kraków , Monika Kuc , warszawa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Targi Rzeczy Ładnych

  W Warszawie po raz drugi odbywają się w sobotę i niedzielę Targi Rzeczy Ładnych - pisze Monika Kuc. >>
  common