Sądy i trybunały
Płock nie chce przeniesienia swoich sądów do apelacji łódzkiej
Prawnicy z obawiają się, że przeniesieniu płockiego okręgu sądowego z apelacji warszawskiej do łódzkiej utrudni dostęp do sądu mieszkańcom powiatów ciechanowskiego i mławskiego
Rada Miasta Płocka przyjęła dziś uchwałę negatywnie oceniającą projekt rozporządzenia ministerstwa sprawiedliwości o przeniesieniu płockiego okręgu sądowego z apelacji warszawskiej do apelacji łódzkiej.
Negatywną opinię dotyczącą projektu wyraziło wcześniej Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Płocku, prezesi sądów rejonowych m.in. w Ciechanowie, Gostyninie, Mławie, Płońsku, Sierpcu, Sochaczewie i Żyrardowie, a także Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku oraz płockie środowisko radców prawnych zrzeszone w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
Projekt powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości w marcu tego roku i został skierowany do konsultacji. W opinii resortu, powodem planowanej zmiany jest przede wszystkim konieczność odciążenia w pracy Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
W opinii płockiego środowiska prawniczego, argumentem za pozostawieniem tamtejszego okręgu sądowego w apelacji warszawskiej są także jego związki historyczne i organizacyjne - jako części Mazowsza - z Warszawą, a nie z Łodzią, a także kwestie budżetowe, związane m.in. z planowanymi inwestycjami w sądach.
"Nie może być tak, że obywatel nie będzie mógł dotrzeć do sądu. Z Mławy jest bliżej do Warszawy niż do Łodzi, a może zdarzyć się tak, że obywatel z Mławy musiałby dojechać do Łodzi przez Warszawę" - powiedział podczas sesji radnych mecenas Wiktor Kołakowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku.
Podkreślił, że możliwym rozwiązaniem, które odciążyłoby w pracy warszawską apelację i jednocześnie nie stwarzałoby utrudnień dla obywateli, byłoby powołanie drugiego sądu apelacyjnego w stolicy. "Byłyby wtedy dwa sądy apelacyjne, jeden dla Warszawy, drugi dla obszaru poza stolicą" - uściślił Kołakowski.
Według prezes płockiego Sądu Okręgowego Małgorzaty Michalskiej, brak połączeń komunikacyjnych, mogący skutkować ograniczeniem prawa dostępności do sądu, to "ważkie względy racjonalne", przemawiające za pozostawieniem płockiego okręgu sądowego w apelacji warszawskiej.















