Zakup gruntów rolnych - kiedy bez PCC

aktualizacja: 18.11.2011, 07:17
Zakup gruntów rolnych - kiedy bez PCC
Zakup gruntów rolnych - kiedy bez PCC
Foto: www.sxc.hu

Aby przeniesienie własności gruntów rolnych było zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, ich powierzchnia musi przekraczać 1 ha w chwili dokonania transakcji

Tak orzekł WSA w Krakowie w wyroku z 24 października 2011 (I SA/Kr 1175/11).

Spółka nabyła grunty rolne o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha. Twierdziła, że w przyszłości nabędzie dodatkowe grunty, przez co ich łączna powierzchnia przekroczy 1 ha, co pozwoli na stworzenie gospodarstwa rolnego, bowiem w myśl ustawy o podatku rolnym, do której odsyła ustawa o PCC, gospodarstwo rolne to obszar gruntów sklasyfikowanych jako użytki rolne o powierzchni większej niż 1 ha. W związku z tym wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w PCC. Organ podatkowy jednak odmówił. Odwołując się od jego decyzji spółka podnosiła, że art. 9 pkt 2 lit. a ustawy o PCC zwalnia z podatku przeniesienie własności nieruchomości, pod warunkiem że nabyte grunty tworzą w chwili dokonania czynności gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego.Dyrektor izby skarbowej utrzymał jednak w mocy decyzję organu pierwszej instancji z uwagi na to, że powierzchnia gruntów w momencie dokonania czynności nie przekraczała 1 ha. Przed sądem spółka podkreślała, że aby skorzystać ze zwolnienia, należy spełnić przynajmniej jeden z wyżej wymienionych warunków, a w niniejszej sprawie nabyte grunty utworzą gospodarstwo rolne.Sąd oddalił  skargę. Orzekł, że organy przyjęły prawidłową wykładnię przepisu.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE