Zatarcie skazania nie wyklucza kary dyscyplinarnej dla radcy prawnego

aktualizacja: 13.11.2011, 09:49

Zatarcie skazania za czyn przestępczy nie wyklucza kary dyscyplinarnej za naruszenie tym czynem godności zawodu radcy prawnego

Wynika tak z orzeczenia Sądu Najwyższego (sygnatura akt: SDI 27/11).

Oddalił on kasację radcy prawnego Tadeusza G. od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który w maju 2011 r. zakazał mu wykonywania zawodu przez trzy lata i pełnienia przez pięć lat funkcji patrona aplikantów.
Sprawa ma początek we wczesnych latach 90. Radca jako prokurent pewnej spółki został w 1993 r. oskarżony przez prokuraturę o łamanie prawa w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Po trwającym 12 lat postępowaniu sąd skazał go za oszustwo na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu (za rekordową długość procesu w 2007 r. wygrał w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu odszkodowanie od polskiego rządu).Na rozprawie przed Sądem Najwyższym, do którego złożył kasację od orzeczenia korporacyjnego sądu dyscyplinarnego, radca argumentował, że wymierzona mu przez sąd powszechny kara została zgodnie z prawem zatarta, czyli uznana za niebyłą. Nie figuruje już w rejestrze skazanych. Twierdził więc, że nie ma podstaw do wytaczania mu sprawy przez samorząd radcowski. Już raz zresztą ukarano go dyscyplinarnie – w 1997 r. w związku z trwającym przeciwko niemu postępowaniem karnym wydalono go z adwokatury, której także był członkiem.– Mogę startować na posła czy radnego – mówił Tadeusz G. – Jak można zatem zawieszać mnie teraz w wykonywaniu zawodu?
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE