Kupujemy używane auto: Jak rozliczyć podatek PCC

aktualizacja: 30.09.2011, 13:40

Zanim nowy właściciel używanego auta zacznie się w pełni cieszyć swoim nabytkiem, musi wysupłać nawet kilkaset złotych na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych

Podatek PCC wynosi 2 proc. wartości auta. Z zapłaty zwolnieni są tylko nabywcy, których auto jest warte nie więcej niż 1000 zł oraz niektóre osoby niepełnosprawne. PCC nie trzeba również płacić, jeśli auto kupujemy od firmy. Ale uwaga – tylko wtedy, gdy owa firma jest zobowiązana  zapłacić podatek VAT z tytułu sprzedaży pojazdu. W praktyce może chodzić np. o komis samochodowy.

Nie trzeba też martwić się o rozliczenie PCC przy zakupie zagranicznego auta, gdyż rzeczy znajdujące się poza terytorium Polski nie podlegają temu podatkowi. Ale uwaga – jeśli umowa sprzedaży została zawarta w Polsce i nabywca tutaj ma miejsce zamieszkania, to PCC musi rozliczyć.

Fiskus i tak się dowie

Nabywca używanego auta ma tylko 14 dni od dnia zawarcia transakcji na złożenie w swoim urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej na formularzu PCC-3 i zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwlekanie z tym nic da, fiskus i tak dowie się o transakcji. Skąd będzie miał informacje? Z urzędu, w którym nowy właściciel będzie rejestrował pojazd. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie informacji podatkowych urzędnicy w gminach mają obowiązek przekazywać kolegom z urzędów skarbowych pełną informację o transakcjach sprzedaży czy zamiany aut  do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zarejestrowano pojazd. Oprócz danych  nabywcy muszą przekazać informacje identyfikujące auto.Po podpisaniu umowy przedwstępnej sprzedaży PCC płacić nie trzeba - auto nie zmieniło jeszcze właściciela, nawet jeśli nabywca już nim jeździ. Z podatkowego punktu widzenia ważna jest ostateczna umowa sprzedaży. Uwaga! Jeśli jest ona zawierana w formie aktu notarialnego, to do obliczenia i odprowadzenia podatku za nabywcę zobowiązany jest notariusz.

Jak wypełnić PCC-3

Podatnik, który rozlicza PCC sam, musi zaopatrzyć się w formularz PCC-3. Aktualny można znaleźć  na stronie internetowej ministerstwa finansów. Jego interaktywną wersję dołączamy do naszego tekstu.
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE