Oświetlenie drogowe to opodatkowana budowla
aktualizacja: 02.06.2011, 03:41

Od latarni znajdujących się w pasie drogi publicznej trzeba płacić podatek od nieruchomości

Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 6 maja 2011 (I SA/Łd 398/11). Spółka handlowa, zajmująca się dystrybucją energii elektrycznej, we wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytała, czy znajdujące się w pasie drogowym budowle w postaci latarni ulicznych, których jest właścicielem, podlegają podatkowi od nieruchomości. Jej zdaniem latarnie uliczne są urządzeniami wchodzącymi w skład wyposażenia technicznego dróg publicznych, których obecność w sposób znaczący poprawia standard, komfort i poziom bezpieczeństwa ruchu pojazdów. Z tego względu powinny być zwolnione z podatku od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym opodatkowaniu nie podlegają budowle zlokalizowane w pasie drogowym dróg publicznych, z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Organ podatkowy nie podzielił jej stanowiska. Uznał, że skoro spółka prowadzi działalność gospodarczą w postaci dystrybucji energii elektrycznej, a latarnie uliczne są bez wątpienia budowlami związanymi z prowadzeniem tej działalności, nie mogą być objęte zwolnieniem z podatku.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Prawo pracy z GWW: Gdy spóźniasz się z wynagrodzeniem