Oświetlenie drogowe to opodatkowana budowla

aktualizacja: 02.06.2011, 03:41

Od latarni znajdujących się w pasie drogi publicznej trzeba płacić podatek od nieruchomości

Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 6 maja 2011 (I SA/Łd 398/11).

Spółka handlowa, zajmująca się dystrybucją energii elektrycznej, we wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytała, czy znajdujące się w pasie drogowym budowle w postaci latarni ulicznych, których jest właścicielem, podlegają podatkowi od nieruchomości. Jej zdaniem latarnie uliczne są urządzeniami wchodzącymi w skład wyposażenia technicznego dróg publicznych, których obecność w sposób znaczący poprawia standard, komfort i poziom bezpieczeństwa ruchu pojazdów.Z tego względu powinny być zwolnione z podatku od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym opodatkowaniu nie podlegają budowle zlokalizowane w pasie drogowym dróg publicznych, z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.Organ podatkowy nie podzielił jej stanowiska. Uznał, że skoro spółka prowadzi działalność gospodarczą w postaci dystrybucji energii elektrycznej, a latarnie uliczne są bez wątpienia budowlami związanymi z prowadzeniem tej działalności, nie mogą być objęte zwolnieniem z podatku.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE